fbpx

Nauka strzelania – jak zacząć?

Nauka strzelania jest w Twoim planie na najbliższy czas i jesteś zdecydowany lub zdecydowana, że chcesz nauczyć się strzelać. Fantastycznie! Strzelectwo to atrakcyjny sport uczący opanowania, kontroli oraz samodyscypliny. W wydaniu stricte sportowym może być również wymagający kondycyjnie, co będzie dodatkowym bodźcem, aby utrzymać się w dobrej formie. Jak zatem zacząć?

Opanowanie podstaw

Aby opanować podstawy strzelectwa potrzebna właściwie jest jedynie Twoja obecność na strzelnicy. Z instruktorem strzelectwa opanujesz budowę, zasadę działania oraz samo posługiwanie się każdym popularnym i dostępnym typem broni, jak choćby pistoletem Glock, karabinkami AK, AR, a nawet pistoletami maszynowymi takimi jak PPSz-41.

Co do zasady – działanie broni palnej jest dosyć proste. Budowa poszczególnych typów broni również nie jest skomplikowana. To wszystko wymogi, jakie zawsze przed bronią stawiają jej docelowi użytkownicy. Podstawy nauki strzelania są łatwe do opanowania niezależnie od wieku, płci, czy warunków fizycznych strzelca.

Integralną częścią będzie opanowanie zasad bezpiecznego posługiwania się bronią oraz wypracowanie sobie nawyków, dzięki którym możliwe będzie wykonanie kolejnego kroku na drodze do zaawansowanego posługiwania się bronią palną.

W ostatnim czasie podejmowane są wysiłki rządu RP, aby popularyzować strzelectwo. Najlepszym przykładem jest projekt „Strzelectwo dla każdego” w ramach którego każda osoba powyżej 26 roku życia może przejść przez kompleksowy program szkoleniowy z zakresu strzelectwa.

Nauka strzelania dla zaawansowanych

Jeśli mówimy o strzelcach zaawansowanych, to z automatu mówimy o strzelcach posiadających uprawnienia do posiadania broni i dysponujących własną bronią. Co prawda możecie bez ograniczeń korzystać z broni klubowej i strzelnicowej, ale przy chęci intensywniejszego treningu tańsze i bardziej efektywne będzie korzystanie z własnej broni.

W przypadku posiadania własnej broni będziesz mieć łatwy dostęp do np. strzelnic. Nie musisz mieć wtedy nad głową instruktora, możesz sterować procesem szkoleniowym samodzielnie. Możesz do treningu wprowadzić elementy zabawy. Co ciekawe w literaturze specjalistycznej jest sporo pozycji traktujących o nauce strzelectwa, gdzie rozpisane macie cały proces szkoleniowy, określone ćwiczenia, sposób przygotowania do treningu, cele treningowe i np. referencyjne czasy wykonania konkretnych ćwiczeń.

Znaczną część treningu, w ramach swojej nauki strzelania możesz wykonać również w domu. Znaczną część tzw. „manuala”, dobycia broni i wielu czynności niezbędnych do opanowania broni można wykonać w domu w ramach treningu bezstrzałowego. Tutaj ponownie warunkiem możliwości realizacji takiego treningu jest posiadanie własnej broni z opcją przechowywania jej w domu.

Nauka strzelania dla profesjonalistów

Z tymi profesjonalistami to może lekka przesada, bo w Polsce niewiele osób utrzymuje się ze strzelectwa, ale jeśli chcesz wejść na topowy poziom posługiwania się bronią, to do treningu samodzielnego dodać możesz szkolenia specjalistyczne.

W Polsce w chwili obecnej dostępna jest szeroka gama szkoleń zarówno sportowych (np. IPSC), ale również taktycznych. Instruktorami prowadzącymi takie zajęcia są najczęściej topowi sportowcy, w tym zawodnicy z całego świata. Na naszej strzelnicy uczył sam Ben Stoeger. To samo dotyczy szkoleń taktycznych, gdzie zajęcia prowadzą żołnierze sił specjalnych, ale również profesjonalne firmy szkoleniowe.

Sprawdzenie efektów nauki strzelania

Najlepszym sprawdzianem efektów tego, jak poszła Twoja nauka strzelania jest udział w zawodach strzeleckich. Zarówno posiadacze licencji sportowej, jak i kolekcjonerskiej mogą wziąć udział w zawodach klubowych. Te najczęściej mają mało oficjalny charakter, ale wprowadzają element rywalizacji i gdy tylko rusza stoper na próbę wystawione jest wszystko, czego się nauczyliśmy.

Najlepszym sposobem na wejście w świat sportu jest zapisanie się do klubu strzeleckiego, w ramach którego regularnie odbywają się imprezy strzeleckie i zawody.

Otwarta droga

Najważniejszym wnioskiem jeśli chodzi o naukę strzelania jest to, że ta droga do samodoskonalenia się nigdy się nie kończy. Jeśli zadajesz sobie pytanie typu „Kupię tą broń i co będę z nią robił?”, to mamy same dobre odpowiedzi. Będziesz mieć gdzie strzelać, z kim strzelać, a samo strzelanie będzie dobrą zabawą i nietuzinkową formą własnego rozwoju.

Chcesz spróbować strzelectwa i nauczyć się strzelać? Zapraszamy na naszą strzelnicę:

Zbrojownia Modlin, biuro@zbrojowniamodlin.pl, +48 788 999 303

Product added to cart