fbpx

Karabinek AR-15 vs. AK 47

Popularne pytanie – karabinek AR-15 czy AK-47? Czy jesteś gotów obronić siebie i swoją rodzinę przed dobrą, staromodną apokalipsą? Czy masz odpowiednie narzędzia, aby pomóc swojej rodzinie przetrwać w postapokaliptycznym świecie? 

Po burzliwym roku pandemii, narzuconych przez rząd blokad i restrykcji, ognistych zamieszek i niepokojów politycznych, Polacy są bardziej niż kiedykolwiek świadomi konieczności przygotowania się do samoobrony. Ale który karabinek jest najlepszy do tego zadania, AR-15 czy AK-47? Dowiedzmy się!

Jeśli chodzi o cywilne wersje karabinków wojskowych, AR-15 i AK-47 należą do najlepszych i najbardziej popularnych. Posiadanie półautomatycznego karabinu w stylu taktycznym może uratować życie. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom tych dwóch broni.

Karabinek AR-15 vs. AK 47 – waga

Po pierwsze, waga. Oryginalny AK-47 waży nieco ponad 4,5 kg z pustym magazynkiem. Standardowy AR-15, bez żadnego z wielu popularnych dodatków, waży około 3,5kg. To kilogramowa różnica, która może nie być duża, jeśli nosisz go na krótkim dystansie, ale jeśli nosisz karabin przez cały dzień przez postapokaliptyczny krajobraz, będziesz chciał zachować różnicę w wadze na uwadze. AR-15 to najlepszy karabin pod tym względem.

Karabinek AR-15 vs. AK 47 – siła obalająca

Teraz dochodzimy do siły ognia. Nawet zagorzali fani AR przyznają, że pocisk 7,62×39 AK jest potężniejszy niż 5,56/.223 w AR-15. Żadnej debaty tutaj nie przeprowadzimy, większy pocisk po prostu oznacz większy cios. Jednak może istnieć prosty sposób na zrekompensowanie tej różnicy w sile ognia – ładując swój AR pociskami hollow point. Niemniej jednak tutaj górą jest AK-47.

Karabinek AR-15 vs. AK 47 – co jest dokładniejsze?

Celność może oznaczać różnicę między życiem a śmiercią, który karabin trafia zatem dokładniej w cel? AK-47 ma opinię nieprecyzyjnego. Niektórzy eksperci twierdzą, że jest to spowodowane tanią amunicją, której używa wielu strzelców, inni twierdzą, że jest to spowodowane dużymi tolerancjami konstrukcji karabinu. Jednak AK-47 pozostaje niezawodnie celnym karabinem, gdy nie znajdujesz się w dużej odległości od celu. Półautomatyczny AK-47 ma efektywny zasięg 300-400 metrów, a dobry strzelec może skutecznie wykorzystać ten wytrzymały karabin na takim dystansie.

AR-15, ze swoimi węższymi tolerancjami, jest niezaprzeczalnie celniejszą bronią niż AK. Kompetentny strzelec za każdym razem trafi w dziesiątkę. AR może pochwalić się skutecznym zasięgiem około 600 metrów i jest najlepszym karabinem pod względem celności.

Niezawodność karabinka AR-15 vs. AK 47?

Czy możesz zaufać swojemu karabinowi, gdy pociągniesz za spust? Kiedy twoje życie jest na szali, czy możesz mieć pewność, że będzie strzelać niezawodnie bez zacięć? Wojskowa wersja AR-15, M-16, zyskała kiepską reputację wśród amerykańskich żołnierzy w Wietnamie. M-16 był podatny na awarie pod wpływem brudu, kurzu i błota. Żołnierze zgłaszali, że zacina się z powodu błota i brudu, powodując awarie, takie jak brak ekstrakcji. Nowoczesne AR mogą działać w trudnych warunkach, ale pamiętaj – aby Twój AR był niezawodny należy czyścić go po każdym użyciu.

Z drugiej strony możesz wrzucić AK do kałuży błota, nadepnąć na niego, podnieść, a on wystrzeli za każdym razem, gdy pociągniesz za spust. AK został zaprojektowany specjalnie do użytku w trudnych warunkach. Bez problemu może pracować w ujemnych temperaturach. Jeśli znajdziesz się w postapokaliptycznej burzy piaskowej, nie martw się – brud nie zaszkodzi temu prostemu karabinowi. AK-47 wygrywa tę rundę jako najbardziej niezawodny karabin.

Karabinek AR-15 vs. AK 47 – zmiana magazynka

A co z wymianą magazynków? Wymiana magazynów to pestka z AR. Po prostu zrzuć magazynek szybkim naciśnięciem palca, gdy druga ręka wyciąga świeży magazynek. Zmiana magazynka w AK wymaga chwycenia pustego magazynka, sprawnego użycia kciuka, wyjęcia starego magazynka, a następnie umiejętnego włożenia nowego.

Przygotowanie AR do wymiany ognia jest również szybszym procesem. Po prostu odbezpiecz karabin, zrzuć zamek i wprowadź nabój do komory. Selektor bezpieczeństwa jest łatwy w użyciu bez poświęcania kontaktu wzrokowego, chociaż mniejszy rozmiar może utrudnić manipulowanie w sytuacji wysokiego stresu, w takiej sytuacji jak strzelanina. AK jest nieco wolniejszy, co wymaga, aby najpierw przesunąć w dół dźwnię bezpieczeństwa, a dopiero następnie przeładować karabin.

Dla strzelców leworęcznych sterowanie AK i wyrzut łusek są bardzo przyjazne. AR nie jest szczególnie przyjazny dla leworęcznych, jeśli chodzi o sterowanie i wyrzucanie łusek. Jeśli chodzi o wymianę magazynków i przygotowanie do strzelania, szybszy AR jest zwycięzcą.

Karabinek AR-15 vs. AK 47 – wniosek

Zarówno AR-15, jak i AK-47 to dobra broń i oba typy będą doskonałymi narzędziami do ochrony Twojej rodziny podczas wszelkich katastrofalnych wydarzeń na świecie. Każdy karabin ma swoje zalety i wady, ale w końcowej analizie skłaniamy się w stronę AR-15 jako najlepszego karabinu do przetrwania dobrej, staromodnej apokalipsy.

Oba typy możesz sprawdzić na naszej strzelnicy. Chcesz spróbować? Daj nam znać, choćby przez formularz kontaktowy. Mamy na miejscu zarówno AK (w kalibrach 5.56×45 i 7,62×39), jak i platformę AR.

Product added to cart