fbpx

Pistolet maszynowy PPSz-41 – gdzie postrzelać?

Radziecki pistolet maszynowy PPSz-41 był jedną z najpopularniejszych broni II wojny światowej. Słynna modyfikacja PPSz-41 z magazynkiem bębnowym stała się jednym z symboli radzieckiego żołnierza na froncie wschodnim II wojny światowej w Europie.

Różne modyfikacje pistoletu maszynowego PPSz-41 pojawiają się zarówno w zagranicznych, jak i sowieckich filmach o II wojnie światowej. Ponadto, ponieważ ten pistolet maszynowy jest częścią podręcznikowego wizerunku radzieckiego żołnierza-wyzwoliciela, został uwieczniony w ogromnej liczbie zabytków, które znajdowały się w Związku Radzieckim i krajach Europy Wschodniej.

Historia PPSz-41

Model 1941 został opracowany w 1940 roku przez projektanta Georgya Shpagina i pod koniec 1940 roku przyjęty został przez Armię Czerwoną. Używał naboju 7,62 × 25 mm. Do końca wojny uzbrojono w nią około 55% żołnierzy radzieckich.

W 1940 r. Ludowy Komisariat Broni ZSRR złożył wniosek o pistolet maszynowy, który miałby zbliżone lub lepsze osiągi do pistoletu maszynowego PPD-34/40. Ponadto nowy pistolet maszynowy musiał być przystosowany do masowej produkcji, w tym, w razie potrzeby, w przedsiębiorstwach niebędących typowymi wytwórniami broni.

Jesienią 1940 roku projektanci Georgy Shpagin i Boris Shpitalny przedstawili do rozważenia dwa prototypy. W trakcie testowania prototypów pod koniec listopada 1940 r. odkryto, że pistolet maszynowy Szpagin miał podobne właściwości bojowe do karabinu maszynowego ShKAS, ale był bardziej nowoczesny.

W swojej książce „Historia radzieckiej broni strzeleckiej i amunicji” doktor nauk historycznych David Bolotin zauważył wyższość PPSz, mówiąc, że „Przeżywalność prototypu zaprojektowanego przez Szpagina przetestowano poprzez oddanie 30 000 strzałów, po czym pistolet maszynowy wykazał zadowalającą celność ognia i dobry stan części…. [Testy] pozwoliły na ocenę niezawodności broni, wraz z jej walorami bojowymi.”

Wykorzystanie pistoletu maszynowego PPSz-41

W październiku 1940 roku wyprodukowano pierwszą próbną partię 25 sztuk. Po przeprowadzeniu dalszych ocen i testów technologicznych pistolet maszynowy Szpagina otrzymał dobre recenzje i został przyjęty przez Armię Czerwoną 21 grudnia 1940 r.

W 1941 roku wyprodukowano około 90 000 sztuk, a w 1942 roku wysłano na front kolejne 1,5 miliona sztuk. Łącznie w latach wojny wyprodukowano około 6 milionów egzemplarzy tego pistoletu maszynowego.

Produkcja nie wymagała materiałów, których brakowało w czasie wojny, takich jak wysokowytrzymałe stale stopowe. Większość części pistoletu maszynowego PPSh-41 została wykonana metodą tłoczenia za pomocą urządzeń prasujących, które były dostępne w każdym przedsiębiorstwie przemysłowym. Lufę broni wykonano głównie metodą zgrubnego frezowania lub toczenia.

Dzięki dłuższej lufie i zastosowaniu amunicji 7,62×25mm Tokariewa, w przeciwieństwie do stosowanego w zagranicznych karabinach maszynowych .45 ACP czy 9×19mm Parabellum, prędkość wylotowa pocisku osiągnęła 500 m/s wobec 380 m/s z MP-40 i 280-290 m/s dla pistoletu maszynowego Thompson. Duża prędkość pocisku dawała dobrą charakterystykę trajektorii jego lotu, pozwalając strzelcom celnie trafiać w cele na dystansie 250 metrów.

Niska celność ognia z odległości około 350 metrów lub więcej została zrekompensowana dużą szybkostrzelnością, umożliwiającą skoncentrowanie kilku strzałów w jednym celu. Dało to żołnierzowi przewagę w walce wręcz, ale miało też kilka wad. Należały do nich szybkie przegrzewanie lufy i duże zużycie amunicji. Ta ostatnia wada sprawiła, że PPSz zyskał nieoficjalny przydomek „pożeracz amunicji”. Żołnierze radzieccy nazywali też broń „Papasza” („tatusiem”) ze względu na jej inicjały.

Ze względu na charakterystyczny hamulec wylotowy broni żołnierze znajdujący się w odległości do 2-3 metrów od lufy czasami cierpieli na pęknięte bębenki bębenkowe, nie była to broń w której bezpieczeństwo posługiwania się bronią stanowiło priorytet. W trakcie bitwy pistolet maszynowy PPSz-41 można było rozpoznać po dużej szybkostrzelności, a nocą po charakterystycznym płomieniu wylotowym.

Pistolet maszynowy PPSz-41 poza ZSRR

PPSz-41 był główną bronią w zagranicznych jednostkach Armii Czerwonej. Dodatkowo Niemcy używali przechwyconych PPSz-41 jako własnej broni. Około 10 000 sowieckich pistoletów maszynowych zostało ponownie wyposażonych zgodnie z niemieckimi normami, od 7,62 do 19 mm.

W okresie powojennym pistolet maszynowy PPSz-41 był dostarczany w dużych ilościach do krajów Układu Warszawskiego. Również znaczna liczba tej broni została dostarczona do Chin. W połowie lat 60. Armia Czerwona stopniowo zastępowała PPSz karabinem szturmowym Kałasznikowa.

Nic tak nie cieszy jak seria z Pepeszy…

PPSh od dawna służyła w różnych państwach i była wykorzystywana w konfliktach zbrojnych na całym świecie. Co najmniej trzykrotnie pistolet ten został użyty przeciwko wojskom amerykańskim: w Wietnamie, na Kubie i w Korei. Obecnie PPSh sprzedawany jest jako zmodyfikowany karabin myśliwski do strzelectwa amatorskiego. Możesz go wypróbować na naszej strzelnicy! Zapraszamy do zakładki KONTAKT!

Product added to cart