fbpx

Strzelba pump-action czy semi-auto?

Rozglądasz się za strzelbą i stajesz przed oczywistym pytaniem: strzelba pump-action czy semiauto? Przyjrzyjmy się!

Strzelby to potężna, wszechstronna i wydajna broń przeznaczona do uprawiania sportu, samoobrony, polowania… Możesz postawić przed nimi wszelkie inne zadania, w których ołów wyrzucany jest z dużą prędkością. Pochodzą z Ameryki, ale szybko stały się hitem na całym świecie. Bronią domów, pozwalają zdobywać pożywienie, służą na polu walki w praktycznie każdym konflikcie. Są bezpieczną bronią palną w kompetentnych rękach.

Strzelby występują w kilkunastu różnych konfiguracjach i stylach działania. Ale w przypadku częstego użytku spodziewaj się jednego z dwóch rodzajów — pompki i półautomatycznej.

Strzelba pump-action

Strzelby pump-action (popularnie zwane pompkami) są bez wątpienia najpopularniejszym typem strzelby. Amerykańskie firmy, takie jak Mossberg i Remington, każdego roku przeprowadzają akcję pompowania w tonach. Tureckie w jeszcze większych. Niestety strzelby nie są produkowane w Polsce…

Strzelby “pompki” są przystępne cenowo. W Polsce porządne nowe egzemplarze można kupić w cenie poniżej 2000 zł. Warto zauważyć, że są one również nazywane strzelbami ślizgowymi i są bronią ręczną. Aby napiąć mechanizm iglicy, wyrzucić łuskę i załadować nabój, użytkownik musi ręcznie pociągnąć przednią część do tyłu, a następnie popchnąć ją do przodu. Stąd nazwa.

Ten projekt istnieje od 1897 roku — strzelby z mechanizmem przesuwnym zostały wynalezione przez Johna Mosesa Browninga. Strzelby pump action są tak popularne, ponieważ mogą pożreć każdy ładunek, jaki może wystrzelić strzelba i robią to niezawodnie. Obejmuje to mniej śmiercionośne ładunki, ładunki wyważające, śrut, pociski, a nawet pociski miotające ogniem. Dodaj do tego, że strzelby typu pompka są łatwe w użyciu, radzi sobie z nimi każdy.

Strzelby półautomatyczne

Strzelby półautomatyczne zyskują na popularności, ponieważ stają się coraz bardziej niezawodne. Modele semi-auto stają się standardem wojskowym i policyjnym dla strzelb bojowych. Firmy takie jak europejskie, takie jak Beretta i Benelli rządzą rynkiem, a amerykańskie firmy, takie jak Mossberg, huśtają się na drugim miejscu. Gdzieś w tle znajdują się producenci tureccy i rosyjscy.

Należy pamiętać, że strzelby półautomatyczne są bardziej wybredne w kwestii amunicji, ale szybciej strzelają. W końcu przeładowują się same przy każdym naciśnięciu spustu. Strzelby semi-auto są również zdecydowanie droższe. Ceny godnych polecenia strzelb renomowanych producentów zaczynają się od kwoty 7000 zł, co oznacza ponad trzykrotnie wyższy poziom cenowy w stosunku do strzelba pump-action.

Strzelby półautomatyczne działają na dwóch różnych zasadach: gazowej i bezwładnościowej. Modele gazowe wykorzystują gaz wytwarzany przez spalający się proch. To często napędza system krótkiego odrzutu tłoka, który popycha rygiel do tyłu.

Drugi ty strzelby półautomatycznej to ten, który bazuje na zasadzie odrzutu zamka. Odrzut będący wynikiem energii wystrzału cofa zamek, co umożliwia wyrzucenie pustej łuski i załadowanie nowego naboju do komory nabojowej.

Strzelby gazowe mają zwykle bardziej miękki odrzut, ale bezwładnościowe są zwykle lżejsze i cieńsze. Podobnie jak karabin, strzelba na gaz pozwoli ci regulować gaz w niektórych konstrukcjach, ale wymaga trochę więcej konserwacji.

Pump-Action czy Semi-Auto: co jest lepsze?

Poza podstawową obsługą, wybór między półautomatyczną strzelbą, a pompką naprawdę sprowadza się do Waszych potrzeb. Potem do ceny, odrzutu i łatwości użytkowania/konserwacji.

Jeśli używasz strzelby rekreacyjnie, sporadycznie to zdecydowanie lepszym wyborem okaże się strzelba pump action. Pompka sprawdzi się także na lokalnych zawodach Shoot Off. Jeśli lubisz nutę rywalizacji, jeździsz na zawody, kręci Cię sygnał startera – wtedy lepszym rozwiązaniem jest strzelba półautomatyczna. Sam oceń, który z typów strzelby będzie dla Ciebie lepszy.

Pamiętaj, że nie na każdej strzelnicy będziesz mógł używać strzelby. Wiele małych, krytych strzelnic nie pozwala na korzystanie ze strzelby. Będziesz natomiast w stanie korzystać z dowolnej strzelby na większości strzelnicy odkrytych.

Product added to cart