fbpx

Zasady bezpieczeństwa BLOS

Zasady bezpieczeństwa BLOS to absolutna podstawa bezpieczeństwa na strzelnicy. W tym artykule znajdują się szczegółowe informacje, jeśli ktoś jest zainteresowany spędzaniem większej ilości czasu na strzelnicy.

Fundamentem zasady bezpieczeństwa BLOS nie są podstawy strzelania. W sposób bezpieczny mogą zachowywać się absolutnie początkujący strzelcy, a niebezpiecznie mogą zachowywać się starzy wyjadacze. Strzelanie i bezpieczeństwo na strzelnicy to czasem dwa różne tematy. Dlatego niezwykle ważne jest, aby poważnie traktować zasady bezpieczeństwa. Najpierw zaczniemy od czterech uniwersalnych zasad bezpieczeństwa, które powinny stanowić podstawę każdej interakcji z bronią. Możesz nie lubić broni, możesz myśleć, że broń jest zła i jest to całkowicie w porządku. Możesz czuć się w ten sposób. Nie zmienia to faktu, że pistolety i karabiny są ze względu na swoją konstrukcję potężnymi narzędziami i nadal możesz zostać zraniony przez ich niewłaściwe użycie lub nadużycie.

Broń użytkowana prawidłowo, jest całkowicie bezpieczna. Używana nieprawidłowo może wyrządzić katastrofalne szkody. Wiedza o tym, jak bezpiecznie sobie z bronią radzić, niezależnie od tego, jak się z nią czujesz, może być niezwykle pomocną częścią wiedzy. Statystycznie każdy na pewno spotka się z bronią palną w pewnym momencie swojego życia, więc nawet jeśli jej nie lubisz, dobrze jest przynajmniej wiedzieć, jak bezpiecznie się z nią obchodzić. Poniższych zasad nigdy nie należy ignorować ani łamać. Jeśli ktoś traktuje te zasady lekceważąco lub uważa, że ​​jest zbyt profesjonalny lub zaawansowany, aby ich przestrzegać, oznacza, że nie jest profesjonalistą. Takich strzelców należy unikać, ponieważ zasady, które łamią, narażają Ciebie i Twoje otoczenie na poważne ryzyko obrażeń lub śmierci.

Na polskich strzelnicach stosuje się skrót BLOS. Broń, Lufa, Otoczenie i Spust.

Zasady bezpieczeństwa przy obsłudze broni palnej są dość proste i łatwe do zapamiętania, a pierwszą z nich jest:

Zasady bezpieczeństwa BLOS: B jak Broń.

Traktuj każdą broń tak, jakby była naładowana. Oznacza to, że niezależnie od statusu broni lub broni w użyciu, niezależnie od tego, czy ktoś powiedział ci, że jest rozładowana, czy nawet jeśli sam sprawdziłeś, czy jest pusta, nadal traktujesz to tak, jakby w komorze znajdował się nabój. Niezliczone niekontrolowane wystrzały miały miejsce, gdy ktoś powiedział, że broń została rozładowana lub przed tym, jak powiedział „Myślałem, że jest pusty”. Nigdy nie powinieneś ufać nikomu, kto mówi ci, że broń jest pusta. Ani instruktorowi, zaufanemu mentorowi czy przyjacielowi, ani instruktorowi strzelectwa, nie powinieneś nawet polegać na słowie matki, że broń jest rozładowana. Nawet po tym, jak sam sprawdzisz broń wizualnie i fizycznie, nadal będziesz traktować ją tak, jakby była naładowana, ponieważ my, jako ludzie, wszyscy popełniamy błędy, a końcowy rezultat takiego błędu może zrujnować życie na zawsze. Nigdy nie należy się obrażać, gdy ktoś sprawdza broń, którą mu przekazaliśmy. Zachęcamy do tego i zawsze cieszymy się, gdy widząc strzelców kontrolujących broń. Jeśli twój mentor, instruktor strzelectwa, a nawet twoja mama poczuje się urażony, że po nim sprawdziłeś broń, są w błędzie. Kiedy wchodzisz w posiadanie narzędzia, przejmujesz na własność wszystko, co dzieje się z tym narzędziem, więc jeśli niekontrolowany strzał padnie, ponieważ twój zaufany przyjaciel z bronią powiedział ci, że broń jest rozładowana, oznacza to, że strzał to nadal twoja wina, a nie ich. Tak samo jak wszelkie problemy medyczne lub prawne, które mogą po nim następować i w efekcie pociągnięcie Cię do odpowiedzialności.

Zasady bezpieczeństwa BLOS: L jak Lufa.

Lufa Twojej broni powinna być zawsze skierowana w kierunku kulochwytu. Nawet w trakcie podpinania lub zmiany magazynka. Nigdy nie kieruj broni na cokolwiek w co nie zamierzasz strzelać. Jak już wspomnieliśmy zasady bezpieczeństwa przy obsłudze broni palnej są dość proste. Broń palna to potężne narzędzie z własnymi unikalnymi właściwościami. Coś jak prostu piła tarczowa, palnik do lutowania i inne narzędzia mające swoje unikalne właściwości. Traktuj broń palną jak narzędzie, które wystrzeliwuje kawałki metalu z niebezpieczną prędkością, a jeśli popełnisz błąd i strzelisz w coś, w co nie chcesz trafić, twoje życie zostanie na zawsze zmienione i potencjalnie zrujnowane. Nie chodzi o to, aby odstraszyć ani zastraszyć nikogo nowego w kwestii broni palnej. Z całą powagą wszyscy nowi strzelcy będą zdenerwowani i trochę przestraszeni podczas pierwszych kilku spotkań z bronią palną. Z czasem przychodzi jednak oswojenie z bronią i rozluźnienie. Piły i elektronarzędzia są często traktowane z większą ostrożnością przez osoby, które dopiero zaczynają ich używać, ponieważ hałas i nieznajomość z nimi związanych mogą wzbudzić zdrową ocenę tego, co potrafią. Jednak w przypadku tych elektronarzędzi ich śmiertelny zasięg jest często wyraźnie określony. Nie nawiązuj fizycznego kontaktu z przerażającym obracającym się ostrzem i powinieneś pozostać cały i zdrowy. Pistolety są jednak bronią działającą na daleki dystans. Ich efektywna strefa zagrożenia jest mierzona w setkach metrów, karabinów w kilometrach, co wprowadza nowy poziom odpowiedzialności dla ich operatorów. Zawsze wiedz, gdzie skierowana jest Twoja lufa i nigdy nie pozwól, aby to było coś, bez czego nie możesz żyć.

Zasady bezpieczeństwa BLOS: O jak otoczenie.

Musisz być świadomy nie tylko tego gdzie jest Twój cel, ale także tego co dzieje się wokół Ciebie. Poznaj swój cel i to, co znajduje się za nim i przed nim. Fakt, że pociski mogą przenikać przez stałe obiekty i nadal powodować uszkodzenia wykraczające poza to, co fizycznie widzimy, jest czymś, z czego wielu nie zdaje sobie sprawy. Zatrzymanie lotu pocisku wymaga znacznie więcej, niż ludzie sobie uświadamiają, a zaakceptowanie faktu, że strzelanie do czegoś może oznaczać również trafienie w to, co jest za tym, powinno być brane pod uwagę przy każdym strzale. Płyta gipsowo-kartonowa w twoim domu, deski podłogowe, drzwi twojego samochodu nie powstrzymają całkowicie pocisku przed kontynuowaniem jego drogi. Pociski nie dbają o to, jaki jest twój zamierzony cel ani na czym koncentrujesz się, aby trafić. Kiedy broń wystrzeli, pocisk będzie podążał swoją trajektorią. Oznacza to nie tylko, że może przejść przez twój cel i uderzyć w coś poza nim, ale także oznacza, że ​​po drodze trafi we wszystko, co stanie mu na drodze. Bardzo łatwo jest uzyskać widzenie tunelowe i skupić się tylko na tym, w co chcemy trafić. Równie ważne jest jednak upewnienie się, że pocisk nie trafi w nic po drodze do zamierzonego celu i poza nim.

Zasady bezpieczeństwa BLOS: S jak Spust.

Trzymaj palec z dala od spustu i nie dotykaj go, dopóki nie zamierzasz strzelać. Położenie palca na spust powinno być ostatnią czynnością przed oddaniem strzału. Ta zasada jest często najbardziej naruszana, a powodów jest kilka. Dekady temu, kiedy standardem były rewolwery i pistolety double-action, często uczono trzymać palec na spuście. Długie podwójne naciągnięcie spustu tej broni palnej wymagało ruchu palca na znacznie większą odległość i znacznie trudniej było niedbale pociągnąć/nacisnąć spust na pełną odległość, aby wystrzelić z pistoletu.

Ponieważ przytłaczająca większość broni będącej obecnie w obiegu działa na zasadzie single-action. Odległość wymagana do przebycia spustu jest znacznie skrócona, co znacznie ułatwia niedbałe wystrzelenie z broni. Nasze palce również naturalnie się podkręcają. Nikt nie chodzi z palcami przez cały czas w pełni rozłożonymi, to nienaturalne. Chwytamy również w naturalny sposób wszystkimi palcami podczas podnoszenia przedmiotu. Zastanówmy się, jak mocno noworodki, a nawet małe dzieci, mają tendencję do chwytania wszystkiego, co dostaną w swoje ręce. Nikt ich nie nauczył, jak chwytać przedmioty, w naszym DNA jest zaprogramowane, aby chwytać wszystkimi palcami. Jest to więc naturalnie, gdy nowi strzelcy podnoszą broń, ich palec ląduje natychmiast na spuście. Początkowo będzie wymagało świadomego wysiłku, aby trzymać ten palec z dala od spustu, ale z biegiem czasu stanie się to podświadomym działaniem za każdym razem, gdy masz broń w ręku. Nie wystarczy też po prostu trzymać palec z dala od spustu, ponieważ palec nadal może znajdować się w kabłąku i poza spustem. To nie jest idealne, ponieważ kiedy się potykamy, przestraszymy lub zrobimy cokolwiek z palety różnych rzeczy, nasze ręce naturalnie się napinają. Palec powinien opierać się o szkielet broni.

Ważną rzeczą jest zapamiętanie czterech uniwersalnych zasad BLOS. Jest więcej zasad i rzeczy do rozważenia, ale te cztery są wyjątkowe, ponieważ regulują sposób, w jaki TY, strzelec, radzisz sobie i nie są zależne od cech używanej broni. Istnieje również wiele zasad, których znaczenie i zastosowanie będą się różnić w zależności od zakresu, organizacji i sytuacji prawnej, w której się znajdujesz. Wszystkie dodatkowe zasady będą budowane na podstawie tych czterech zasad, nigdy ich nie zastąpią ani nie zmienią. Zasady bezpieczeństwa BLOS udowodniły swoją skuteczność na przestrzeni lat.

Product added to cart