fbpx

Strzelanie bojowe – podstawy

Osoby, które zamierzają szkolić się w dyscyplinie strzelectwa bojowego, muszą dobrze rozumieć różnice między podstawami zarówno strzelania bojowego, jak i tradycyjnego strzelectwa, inaczej zwanego strzelaniem wyczynowym.

Najpierw omówimy tradycyjne podstawy strzelectwa, które mogą być również znane jako zasady strzelectwa.

W wojsku brytyjskim, australijskim i nowozelandzkim zasady strzelectwa są następujące:

  1. Pozycja i chwyt muszą być wystarczająco mocne, aby wspierać broń;
  2. Broń musi być skierowana w naturalny sposób na cel bez nadmiernego wysiłku fizycznego
  3. Obraz wyrównania i celownika musi być poprawny
  4. Strzał musi zostać oddany i kontynuowany bez nadmiernego wysiłku fizycznego

Ta wersja jest znacznie bardziej zwięzła w porównaniu z innymi wymienionymi poniżej, ale pisemna doktryna i instruktorzy wojskowi szczegółowo wyjaśnią „jak” zrealizować każdy punkt, aby lepiej zrozumieć, co należy zrobić dla każdego z punktów.

Armia amerykańska ma swoją własną wersję, którą zwykle nazywają podstawami strzelectwa bojowego. Chociaż wciąż mają cztery punkty, mają tytuły, które są jaśniejsze i bardziej zwięzłe, ale potem objaśniają je znacznie bardziej szczegółowo. Są to:

    Strzelanie bojowe – stała pozycja

Gdy żołnierz zbliża się do linii ognia, powinien przyjąć wygodną, ​​stabilną pozycję strzelecką. Czas i nadzór każdego żołnierza na linii ognia są ograniczone. Ten musi nauczyć się ustalać stabilną pozycję podczas zintegrowanego ćwiczenia w treningu bezstrzałowym. Strzelec najlepiej ocenia jakość swojej pozycji. Jeśli potrafi utrzymać muszkę celownika stabilnie podczas uderzenia iglicy, ma dobrą pozycję.

    Strzelanie bojowe – cel

Po opanowaniu zadania trzymania karabinu nieruchomo, żołnierz musi ustawić karabinek na celu dokładnie w ten sam sposób przy każdym oddaniu strzału. Strzelec jest ostatecznym sędzią, na czym powinno być skupione jego oko. Instruktor lub trener kładzie nacisk na ten punkt, zmuszając strzelca do skupienia się na celu, a następnie skupienia się z powrotem na muszce celownika. Sprawdza położenie strzelającego oka, aby upewnić się, że jest zgodne z muszką celownika.

    Strzelanie bojowe – kontrola oddechu

W miarę jak umiejętności strzelca poprawiają się i gdy pojawia się czas lub wiele celów, musi on nauczyć się kontrolować swój oddech w dowolnej części cyklu oddechowego. Podczas treningu bezstrzałowego praktykowane są dwa rodzaje technik kontroli oddechu. Trener upewnia się, że strzelec używa dwóch technik oddychania i rozumie je, instruując go, by przesadzał z oddychaniem. Strzelec musi być świadomy ruchu karabinu (podczas obserwacji celu) w wyniku oddychania.

    Praca na spuście

Początkujący strzelec może nauczyć się umieszczać karabin w stabilnej pozycji i poprawnie celować w cel, jeśli będzie przestrzegał podstawowych zasad. Jeśli spust nie zostanie odpowiednio wciśnięty, karabin będzie źle ustawiony względem celu w momencie strzału.

Wiedząc o tym, staje się jasne, że ważne jest poznanie braków tradycyjnych podstaw strzelectwa, a także różnic między tradycyjnym strzelectwem a strzelaniem bojowym. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne podstawy strzelectwa powinny zostać odrzucone przez strzelców bojowych, ponieważ nadal mogą być przydatne w niektórych zastosowaniach, takich jak ćwiczenia grupowania i zerowania, strzelanie z dużej odległości, a także do małych celów.

Na naszej strzelnicy możesz trenować strzelanie bojowe na każdym poziomie zaawansowania. Dzięki regularnej obecności firm szkoleniowych, masz możliwość podnosić swoje umiejętności zarówno jeśli chodzi o strzelanie z karabinu, jak również pistoletu.

Sprawdź naszą zakładkę SKLEP, aby poznać dostępność szkoleń, lub szukaj informacji o dostępnych szkoleniach na stronach naszych partnerów i firm szkoleniowych.

Product added to cart