fbpx

Jaki karabinek AR dla siebie?

Jaki karabinek AR wybrać dla siebie? Przed tym dylematem staje każdego roku wielu strzelców, którzy chcieliby sportowo lub kolekcjonersko związać się z platformą karabinka AR. Ta bardzo popularna platforma wywodząca się z legendarnego karabinu M16 jest dziś podstawą karabinowego strzelectwa cywilnego. Temat w znacznie poważniejszym stopniu dotyczy strzelców sportowych, gdyż w ich przypadku prawidłowa konfiguracja broni ma kluczowe znaczenie dla wyników sportowych uzyskiwanych w trakcie zawodów.

Na komfort i ergonomię użycia wpływa szereg czynników. W trakcie zbliżających się warsztatów postaramy się przyjrzeć każdemu z nich. Jaki karabinek AR będzie dla mnie zatem idealny?

Cena a jakość?

Pytanie „Jaki karabinek AR dla siebie?” zaczyna się od doboru producenta broni. Jak w większości rynków, także i tutaj mamy poziomy budżetowe, średnią półkę i rozwiązania premium. Kiedy warto kupić najlepszy karabin, a kiedy wystarczy taki ze średniej półki? Czy warto w ogóle rozpatrywać rozwiązania budżetowe?

Długość lufy

Ten parametr rozstrzyga o możliwości użycia broni w różnych konkurencjach strzeleckich. Co do zasady (choć są tutaj oczywiście wyjątki), im dłuższy dystans na jakim strzelamy, tym dłuższa powinna być lufa. Zupełnie inaczej skonfigurujemy karabin pod strzelanie IPSC, zupełnie inaczej pod strzelenia long range.

Dobór przyrządów celowniczych

Pytanie „Jaki karabinek AR dla siebie?” będzie implikowało również dobór przyrządów celowniczych. Pamiętajmy, że większość karabinków trafiających do klienta indywidualnego nie jest wyposażona w żadne przyrządy celownicze. Poza kwestią kosztów decyduje o tym fakt, że dobór przyrządów zależny będzie właśnie od przyszłego wykorzystania broni.

Dobór urządzeń wylotowych

Dziś na rynku dostępny jest szeroki zakres urządzeń wylotowych. Tłumiki, supresory, kompensatory, hamulce wylotowe i różne kombinacje powyższych. Urządzenia te mają istotny wpływ na zachowanie karabinu, na ergonomię jego użytkowania oraz na samą balistykę wystrzelonego pocisku. Dlatego właśnie pytanie „Jaki karabinek AR dla siebie?” powinno odnosić się również do tego aspektu.

Zasygnalizowane wyżej tematy to tylko główne punkty naszego październikowego spotkania. Punktów tych będzie znacznie więcej. Program zajęć teoretycznych dla kursantów chcących świadomie dokonać zakupu karabinka w platformie AR15. Grupa docelowa: osoby z pozwoleniem przed zakupem swojego karabinka.

– Budowa platformy AR15 (zasada działania)
– Typy systemów gazowych (korzyści i różnice)
– Standardy konstruktorskie (czym jest standard MIL-SPEC i jakie daje korzyści)
– dobieranie długości lufy pod potrzeby użytkownika (co daje krótka, a co długa lufa)
– Modernizacja platformy AR15 (co warto wymienić, a na co po prostu szkoda pieniędzy)
– Budowa Customów dla świadomych użytkowników.
– Podstawowe czynności obsługowo serwisowe.
– Dodatkowy temat : możliwość konwersji 22lr oraz 9×19
+ Blok odpowiedzi na pytania.

Podczas zajęć pracować będziemy na ok. 10 konfiguracjach na bazie karabinów AR15 z długościami luf  5″, 10.5″, 11.3″, 14.5″,  16″, 16″ 20″ w kalibrach 9×19 , 5.56mm, 308Win. Konfiguracje będą wyposażone w celowniki zarówno kolimatorowe jak i pryzmatyczne oraz lunety biegowe. Użytkownicy będą mogli sprawdzić jaka konfiguracja jest dla nich najbardziej odpowiednia.

Jaki karabinek AR dla siebie?

Kto poprowadzi zajęcia: Łukasz Mieczkowski, firma BUOS

Gdzie odbędą się zajęcia: Zbrojownia Modlin

Kiedy odbędą się zajęcia: 29 października, sobota. Zaczynamy o godzinie 11.00.

Czas trwania zajęć: 3-4h (zależnie od aktywności uczestników)

Koszt uczestnictwa: 150 zł / 100 zł (klubowicze KSK Zbrojownia Modlin)

Product added to cart