fbpx

Wieczór panieński na strzelnicy? Gdzie, jak, za ile?

Wieczór panieński na strzelnicy

W dobie mała ambitnych rozrywek świetnym rozwiązaniem na wieczór panieński będzie odwiedzenie strzelnicy. Dobra zabawa, rywalizacja i możliwość postrzelania chociażby z Glocka 17 czy popularnego “Kalashnikova”. Jak przygotować się na strzelnicę?

Spędzenie ostatnich panieńskich chwil z bronią w ręku, w dobrym towarzystwie koleżanek i przy odrobinie rywalizacji to zdecydowanie wydarzenie które na długo i pozytywnie zapadnie w pamięci uczestników. Jak się zatem do takiego wieczoru przygotować?

Wieczór panieński na strzelnicy a pozwolenia

Nie musicie mieć żadnego pozwolenia broń, aby strzelać z broni palnej zgodnie z prawem. Na profesjonalnej strzelnicy zajmie się Wami instruktor z odpowiednimi uprawnieniami, który będzie nadzorował strzelanie, czuwał nad bezpieczeństwem oraz dobierał poziom trudność konkurencji do uczestników. Jeśli będzie to dobry instruktor – weźmie pod uwagę specyfikę strzelania przez kobiety. To jest: nie załaduje Wam do strzelby amunicji wybijającej bark i będzie dbał o to, aby broń nie była za ciężka, lub za duża. To ma być przecież dobra zabawa!

Wieczór panieński a strzelnica

Wieczór panieński na strzelnicy może się odbyć… tylko na strzelnicy. Zgodnie z polskim prawem nie możesz zabrać broni w przygodny teren i po prostu postrzelać. Warto zatem zwrócić więcej uwagi na samą strzelnicę. Co do zasady – im większa i im bardziej wszechstronna – tym lepiej.

Strzelnice dzielimy na dwie główne grupy – zamknięte i otwarte. Strzelnice kryte (zamknięte) umożliwiają strzelenia praktycznie całoroczne. W przypadku takich obiektów nie ma żadnego znaczenia jakie warunki panują za oknem. Wiele z nich zapewnia też dobre warunki lokalowe, to znaczy że macie gdzie usiąść, że można odpocząć, że jest opcja nabyć coś do picia, a za potrzebą nie trzeba udawać się do lasu. To są ewidentne zalety, szczególnie ta ostatnia. Ograniczeniem jest najczęściej fakt, że strzelnice kryte są małe, dysponują z reguły krótkimi osiami strzeleckimi, na większości z nich istnieją ograniczenia co do tego z jakiego typu broni możecie korzystać i do jakich celów możecie strzelać. Co równie ważne na strzelnicy zamkniętej niekoniecznie musicie pokochać bardzo wysoki poziom hałasu (da się go kompensować oczywiście ochronnikami słuchu) i wysoki poziom zadymienia. Gazy prochowe ani nie pachną przyjemnie, ani ich wdychanie nie jest zdrowe.

Na strzelnicach otwartych sprawy wyglądają inaczej. Wiele strzelnic otwartych dysponuje długimi osiami sięgającymi 100 m i dłuższymi. Do rekreacyjnego strzelania to w zupełności wystarcza dla praktycznie każdego typu strzelca. Co do zasady na terenie strzelnic odkrytych można używać większej ilości typów broni. Poza bronią krótką, strzelnica odkryta daje możliwość pełnego przetestowania karabinów maszynowych (np. AK-47) czy broni historycznej (np. Mosin lub PPSz). Często osie strzeleckie umożliwiają strzelanie w np. trzech kierunkach, a nie tylko na wprost. To znacznie poprawia atrakcyjność wizyty na strzelnicy. 

Ważne jest też, że na otwartych strzelnicach dużo mniejszych zagrożeniem są rykoszety, dzięki czemu możecie strzelać do np. celów stalowych (bardzo fajna zabawa!). Generalnie rzecz biorąc strzelnice otwarte dają o wiele większe możliwości. Jednocześnie nie będzie Wam na nich dokuczał zapach gazów prochowych i ryzyko wchłaniania metali ciężkich pozostaje na niskim poziomie.

Wieczór panieński a wyposażenie i typy strzelań

Wieczór panieński na strzelnicy składa się z bardzo wielu składowych. Nie chodzi o to, aby pójść na stanowisko strzeleckie i oddać kilka strzałów z Glocka 17 i kilka strzałów z AK-47. Chodzi o to, aby fajnie spędzić czas. Dlatego zwracajcie uwagę na wyposażenie strzelnic. Czy dysponuje celami metalowymi i czy można do nich strzelać? Jeśli tak, to super. Możecie wtedy fajnie pobawić się strzelbą, możecie strzelić na czas konkurencje jak choćby Steel Challenge, ale także może urządzić proste i bezpieczne zawody typu Shoot off, gdzie w systemie pucharowym wyłaniany jest najlepszy strzelec. Zapytajcie czy na obiekcie są przeszkody i przesłony. Może na miejscu jest gotowy prosty tor IPSC i możecie postrzelać do różnych celów na czas. Jeśli strzelnica takich rzeczy nie posiada, albo nie może organizować takich konkurencji to skazani jesteście na mało seksowne statyczne strzelanie do tarczy.

Wieczór panieński a uczestnicy

Wieczór panieński na strzelnicy to zabawa dla odpowiedzialnych osób. Warto jest znać ludzi, których się zabiera na taką imprezę. Skutki użycia broni są najczęściej nieodwracalne i osoby, które mają problem z podporządkowaniem się zasadom, albo mają problemy emocjonalne powinny wybrać inny typ rozrywki. Na szczęście z kobietami najczęściej nie ma problemu. Są metodyczne i zdyscyplinowane, dlatego dobrze się z nimi współpracuje. 

Oczywiście na strzelnicy jest przeszkolony personel, ale jeśli osoba nadzorująca strzelanie uzna, że któryś z uczestników stanowi zagrożenie dla siebie lub innych uczestników spotkania – spotkanie zakończy się wcześniej i w innej atmosferze, niż zaplanował to świadek…

Aksjomatem jest pełna trzeźwość uczestników. Alkohol i inne używki lub rozweselacze – tak, ale dopiero po opuszczeniu strzelnicy. Miejcie także na uwadze, że strzelectwo jako sport wymaga również minimum kondycji fizycznej. Broń i amunicja swoje ważą, mają swój odrzut i wymagają utrzymania postawy strzeleckiej.

Wieczór panieński a koszty

Wieczór panieński na strzelnicy rozliczany jest przez strzelnice najczęściej na dwa sposoby. Pierwszy to wykupienie pakietu, gdzie wiadomo ile strzelanie kosztowało będzie na jednego uczestnika. W takim pakiecie najczyściej zawiera się opieka instruktora, koszt osi albo stanowisk strzeleckich oraz wynajem broni i amunicji. W pakietach za cenę poniżej 100 zł jest (powiedzmy to sobie jasno) mało strzelania. Pakiety które kosztują 150-200 zł to już przestrzeń, aby na strzelnicy było trochę zabawy. Powyżej 250 zł można się już wystrzelać i można spokojnie urządzić fajne zawody dla uczestników spotkania.

Nie każdy jednak wie ile chciałby strzelać i czy w ogóle taka forma wieczoru panieńskiego przypadnie mu do gustu. Dlatego drugim częstym podejściem jest określenie kosztu wyjściowego (osie + instruktor) i rozliczenie ostatecznego kosztu uczestnictwa udziału w imprezie na podstawie ilości wystrzelonej amunicji. To elastyczne podejście i przyjąć należy że koszt amunicji w takim przypadku to najczęściej okolice 1 zł za nabój bocznego zapłonu, 2 zł za nabój pistoletowy 9 mm i 3 zł za nabój do karabinka szturmowego lub strzelby.

Wieczór panieński a bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest imperatywem dla każdej szanującej się strzelnicy i tutaj personel nie pójdzie z Wami na żadne kompromisy. O trzeźwości i zwykłym ludzkim rozsądku wspomnieliśmy wcześniej, ale miejcie na uwadze, że na strzelnicy nie można robić czego się chce i jak się chce, szczególnie gdy macie załadowaną broń w ręku. Dlatego personel strzelnicy oczekiwał będzie, że skupicie się podczas odprawy bezpieczeństwa oraz że bezwzględnie będziecie stosowali się do poleceń osoby nadzorującej Waszą wizytę na strzelnicy.

Na miejscu obowiązywać Was będzie ochrona uszu oraz oczu. Ochrona fryzur nie jest obowiązkowa, ale wskazana. Jeśli nie chcecie używać ochronników z których korzystał ktoś inny, to warto pomyśleć o zabraniu swoich własnych. W dobrym tonie jest pojawić się na strzelnicy w odzieży z długim rękawem i długą nogawką. Wracające od metalowych celów odłamki pocisków potrafią przeciąć skórę, jeśli trafią na jej nieosłonięty fragment.

W Waszym dobrze rozumianym interesie jest nie zabierać ze strzelnicy np. amunicji. Czasem w wyniku usuwania zacięć można znaleźć na podłożu osi sprawne naboje. Jeśli zostaniecie z nimi przyłapani przez Policję poza strzelnicą i nie macie stosownych uprawnień… to jest to przestępstwo zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności. To nie jest pamiątka jaką chciałybyście zabrać ze sobą po udanej imprezie panieńskiej!

Czy warto odwiedzić strzelnicę?

Odpowiedź jest prosta: TAK! Wieczór panieński czy wieczór kawalerski na strzelnicy to przede wszystkim niezapomniane przeżycie. Wybierając odpowiedni obiekt i pamiętając o kilku logicznych zasadach bezpieczeństwa, można się do tego świetnie bawić. Przed wyborem strzelnicy warto zwrócić uwagę na:

  • typ obiektu; zakryta czy odkryta?
  • dostępny sprzęt
  • atrakcyjność (ile osi strzeleckich, jakiego typu, czy można zorganizować mini-zawody?)
  • ceny

Żeby zarezerwować imprezę integracyjną, wieczór kawalerski lub wieczór panieński, wystarczy skontaktować się ze Zbrojownią Modlin klikając TUTAJ.

Wieczór panieński
Wieczór panieński na strzelnicy

 

Product added to cart