fbpx

Strzelnica odkryta kontra strzelnica kryta

Strzelnica odkryta kontra strzelnica kryta – oto jest pytanie w kontekście końca lata.

Oba typy strzelnic, cytując klasyka, mają swoje plusy dodatnie i ujemne. Gdzie zatem skierować swoje kroki mając na uwadze efektywny trening i fajnie spędzony czas?

Strzelnica kryta to większy komfort

Większości strzelców, niezależnie od temperamentu, rodzaju uprawianego sportu i zamiłowania do strzelania wiedzą, co daje strzelnica odkryta znajdująca się w budynku, czy nawet zaadoptowanym pomieszczeniu.

Najszybsze skojarzenia na hasło strzelnica kryta to komfort związany z uniezależnieniem od pogody, bo czy słota, deszcz, śnieg na tego typu obiekcie będzie sucho i przyjemnie. Jest to fakt trudny do podważenia.

Niezależnie od tego obiekty odkryte, szczególnie te w dobrym wydaniu, mogą zaoferować paradoksalnie zbliżony poziom komfortu. Zadaszenia stosowane na takich obiektach spełnią doskonale rolę osłony przed deszczem i resztą opadów. Temperatura? Oczywiście nie podlega regulacji, ale czy to wada? Dla wielu strzelców wręcz wyzwanie, które pozwala sprawdzić siebie i sprzęt w nieco odmiennych, niż laboratoryjne warunkach.

Strzelnica odkryta to większe możliwości

Długość dnia zależna od naszego klimatu, to kolejny temat pozornie działający na korzyść strzelnic „pod dachem”. Ale znowu, czy zapadający szybko zmierzch nie może przypadkiem być atrakcją? Otóż tak … na strzelnicy odkrytej po zmierzchu w naturalnych warunkach sprawdzicie swoje umiejętności posługiwania się latarką taktyczną, noktowizją lub termowizją. Jakby tego było mało dobre obiekty zapewnią również sztuczne oświetlenie osi, co zapewnia komfortowe strzelanie tym, którzy nocy nie lubią.

Kąty bezpieczeństwa … tu dyskusji nie ma. Większość obiektów „pod chmurką” oferuje na osiach do strzelań dynamicznych możliwość prowadzenia ognia w zakresie 180 stopni. To gigantyczna przewaga, która niebotycznie uatrakcyjnia strzelanie strzelcom sportowym i taktycznym. Daje też nieograniczone możliwości aranżacji osi zależne tylko od wyobraźni strzelających. Pod dachem możliwe jest strzelanie wyłącznie w jednym kierunku, głównego kulochwytu.

Strzelnica odkryta vs strzelnica kryta to inny wybór celów

Cele strzeleckie … cóż, pod dachem postrzelamy wyłącznie do papieru. Pod chmurką natomiast różnorodność celów jest nieskończona. Mamy do dyspozycji cele metalowe (popery, blaszki, gongi, plate racki, popiersia, metalowe tarcze ISPC i IDPA, texas stary, drzewka strzelecki, kiwaki i wiele innych) oraz tarczownice do mocowania dowolnych tarcz. Na wyposażeniu osi są również przesłony różnych rodzajów i wielkości umożliwiające aranżację torów taktycznych, czy sportowych.

Broń na strzelnicy

Strzelnica odkryta daje możliwość korzystania z dużo szerszej palety broni ręcznej. Broni o w zasadzie dowolnym dopuszczonym przez prawo kalibrze, w tym popularne typy takie jak AK-47, czy Mosin. Strzelnice kryte mają swoje ograniczenia związane z lokalem, jego kubaturą, rozwiązaniami logistycznymi usytuowania stanowisk strzeleckich, jakością wentylacji, etc. Dlatego przed wybraniem się na strzelanie koniecznie trzeba zapytać o możliwości konkretnego obiektu.

Strzelanie musi dawać satysfakcję.

Ostatecznie wszystko sprowadza się do zabawy i przyjemności czerpanej ze strzelania. Uprawiając ten sport nie można jednak lekceważyć zdrowia. Należy pamiętać, aby przy wyborze strzelnic krytych dopytać obsługę o jakość i posiadane rozwiązania wentylacji i oczyszczania powietrza na obiekcie. Często małe, kameralne obiekty mają systemy nawiewowo-wentylacyjne tak przestarzałe i tak mało wydajne, że już pierwsze kilka strzałów z krótkiej broni jest w stanie wywołać spore zadymienie.

Ale to dopiero połowa nieszczęścia. Najważniejszym zadaniem systemu wentylacji nie jest tylko wymiana powietrza w pomieszczeniu, ale przede wszystkim usunięcie powietrza zanieczyszczonego drobinami ołowiu, które zostały wygenerowane przez rozrywający się pocisk trafiający raka za głównym kulochwytem. Wdychanie drobin ołowiu prowadzi do śmierci. Przeciętny, niestrzelający człowiek ma przeciętnie poziom 2-3 jednostek ołowiu w organizmie. Według Amerykanów poziom 1000 jednostek = białaczka. Znamy osobiście doświadczonych strzelców, u których po przebadaniu poziom ten sięgał 500 jednostek. Znamy również takich, u którzy po zarzuceniu treningów na obiektach krytych i przejściu na otwarte poziom zawartości ołowiu w organizmie spadł o połowę już po 3 miesiącach treningów.

Jest to niesłychanie istotny aspekt uprawiania sportu strzeleckiego, wciąż jednak bagatelizowany w naszym kraju. Dlatego przekaz jest jasny – jeśli strzelnica kryta, to z dobrą instalacją nawiewowo – oczyszczającą lub każda strzelnica pod chmurką. Jest równie opcja korzystania z pochłaniacza lub maseczki, ale wiemy od strzelców, że znacząco odbiera to przyjemność z uprawiania tego sportu.

Chwila na zastanowienie

Kończąc opowieści chcielibyśmy Wam mocno zarekomendować chwilę refleksji przy wyborze ulubionego obiektu do strzelania. Nie kierujcie się tylko odległością od domu. Sprawdźcie co oferuje strzelnica. zarówno pod kątem osi i ich wyposażenia, ale również zaplecza, infrastruktury i całego otoczenia i usytuowania obiektu, które też nie jest bez znaczenia. Klimat i zabrane ze sobą wrażenia i doświadczenia się sprawą nie do przecenienia. Pamiętajcie również o zdrowiu … ochronniki słuchu, wzroku, czyli niezbędne minimum, a do tego zdrowe płuca, to podstawa do wieloletniego czerpania radości ze sportu strzeleckiego.

Strzelanie na strzelnicy krytej
Strzelanie

Zobacz także:

Wieczór panieński na strzelnicy? Gdzie, jak, za ile?

Wieczór kawalerski na strzelnicy? Koszty i wymagania.

 

Product added to cart