fbpx

Karabin Mosin-Nagant – niszczycielska historia

Karabin powtarzalny Mosin-Nagant model 1891 połączył prosty projekt rosyjskiego kapitana Siergieja Mosina z pięcionabojowym magazynkiem wewnętrznym, zaprojektowanym przez Belgów Émile’a i Léona Naganta. Tak powstała jedna z najbardziej śmiercionośny broni jaka zna ludzkość. Ale zacznijmy od początku.

Historia karabinu Mosin-Nagant

Wchodząc do służby w Rosji w 1892 r., karabin Mosin-Nagant pozostał standardowym orężem rosyjskiej piechoty podczas wojny rosyjsko-japońskiej, I wojny światowej i w ulepszonej wersji sowieckiej z 1930 r., również II wojny światowej.

Nowy karabin został oznaczony jako Karabin Liniowy Model 1891. Nazwa Mosin, a tym bardziej Nagant, nigdy nie była z nim kojarzona w Rosji, gdzie on i kolejne modele były oznaczane przyrostkiem ich modelu lub roku modelowego. Na przykład Dragoon, 91/30, M38, M48 itd.

Podobieństwa między konstrukcjami karabinów z tej epoki są nieuniknione. M1891 wyraźnie połączył cechy, czy to przypadkowo, czy dyskretnie, z międzynarodowymi konkurentami. Wymienne łby śrub, jak Lee-Enfield. To było rozsądne, ponieważ oba karabiny używają nabojów z kryzami. Podwójne rygle, takie jak w Mauserze. Sprężynowy ściągacz i rygiel pod kątem 90 stopni, podobnie jak Mauser. Rękojeść zamka i komora zamkowa jak w Manlicherze. Jednak dwuczęściowy korpus śruby ułatwiający konserwację i specjalistyczny zacisk do ściągania okazały się dumnym wkładem krajowym.

Równolegle do rozwoju karabinu, Rosjanie byli pionierami w dziedzinie małokalibrowego, bezdymnego naboju 7,62x54R (R od Rimmed, nie rosyjski). Zaprojektowany, aby sprostać lub przewyższyć współczesne mu naboje. Ostatecznie zapewnił wydajność porównywalną do jeszcze nie produkowanego wtedy .30-06 Springfield. Pozwalało to piechocie na dokładne ostrzeliwanie celów na zwiększonych dystansach. Niezaprzeczalna przewaga na rosyjskich przestrzeniach. Chociaż trochę  przesadzone do walki na bliskim dystansie.

Średnica lufy karabinu Mosin-Nagant stała się standardem we wszystkich rosyjskich broniach strzeleckich do końca II wojny światowej (7,65×54, 7,62x38R, 7,62×25, 7,62×39). Początkowo podobnie jak wiele nowych bezdymnych pocisków tamtych czasów Mosin, ładował zaokrągloną kulę myśliwską lub „jaegera”. Szybko podążył za trendem pocisków spiczastych lub „spitzer” produkowanych do 1908 roku.

Mosin Nagant na wojnie

Świat uważał Rosję carską za jedno z wielkich mocarstw głównie ze względu na jej wielkość, a nie nowoczesność. Na początku XX wieku carat eksperymentował z modernizacją, próbując jednocześnie utrzymać feudalne społeczeństwo. W rezultacie powstały gałęzie przemysłu i nowoczesne udogodnienia na rozległych obszarach pozornie średniowiecznej kultury. Pozostawiło to społeczne i ekonomiczne sprzeczności, które rząd centralny traktował jedynie z wielowiekową autokracją: zamianą przestrzeni na czas.

Zmieniło się to w latach 90. XIX wieku, gdy niemiecki cesarz Wilhelm II odwołał Bismarcka. Zaczął denerwować sąsiadów deklaracjami, że jego naród potrzebuje „oddechu”. Jednym z rezultatów tego sposobu myślenia był sojusz rosyjsko-francuski. Przygotowanie gruntu pod coraz bardziej nieuniknione szaleństwo, które pojawiło się na początku Wielkiej Wojny w 1914 roku.

W przeszłości, gdy najeźdźcy szturmowali Rosję, działało to koniec końców na jej korzyść (i znowu w latach 1941-1945). Jeśli Rosja była agresorem przeciwko nowocześnie wyposażonemu narodowi, stawała się nieporęczną masą, która często nie mogła wyjść z własnej drogi. Dodajmy do tego przemysł, który nie był w stanie odpowiednio wyposażyć fal poborowych i niedostatecznie wyszkolonych żołnierzy. Sytuacja dojrzała do niezamierzonych zmian.

Co gorsza, przed wybuchem Wielkiej Wojny Rosja była już w trudnej sytuacji. Dzięki upokorzeniu w postaci wojny rosyjsko-japońskiej i wypadkowi z kryzysu bośniackiego w 1908 r. jej przemysł nie dogonił jeszcze innych głównych mocarstw rywalizujących w pierwszym nowoczesnym wyścigu zbrojeń. Niemniej kiedy nadszedł czas, aby odpowiedzieć na publiczne wyzwanie dla jej zaangażowania na rzecz panowania nad narodami słowiańskimi duma i arogancja zajęły miejsce pragmatycznego rozumowania.

Początek Wielkiej Wojny

Zaskakująca mobilność nastąpiła po wypowiedzeniu wojny przez Rosję niemieckiemu imperium i jego sojusznikom. Rosja zdobyła duże połacie ziemi we wschodnich Niemczech. Kiedy armia niemiecka rzuciła dedykowaną obronę, odrzuciła Rosjan do punktów wyjścia. Przez następne trzy lata jedynym rozwiązaniem było rzucanie falami słabo wyposażonej piechoty na dobrze rozmieszczone karabiny maszynowe i artylerię. Rosja zaczęła wykrwawiać się i wycofywać pod naporem skoordynowanych kontrataków.

Przez to wszystko rosyjski przemysł pozostał nieprzygotowany do nadążania za wymaganiami współczesnej wojny. Rosja zamówiła w USA ponad trzy miliony karabinów. Remington i Westinghouse zajmowali się produkcją tej broni palnej.

Wielki amerykański Mosin?

Dodatkowo Rosja zamówiła w Winchester dziwną hybrydę w postaci karabinu z 1895 roku. Winchester wyprodukował karabin z minimalnym zmienianiem konstrukcji. Ten model został wypuszczony w liczbie 300 000 egzemplarzy. To święty Graal dla entuzjastów broni dźwigniowej i militariów. W każdym calu wygląda jak nieślubne dziecko miłości między „Mosin” 1891 i 1895 Winchester z komorą 7,62x54R.

Pomimo rozpaczliwej potrzeby rosyjscy inspektorzy wciąż zwlekali z płatnościami i akceptacją amerykańskich karabinów. Doprowadziło to do tego, że nieliczni szli na ochotnika na służbę dla cara. Większość zamówień pozostała w USA, a kiedy wybuchła rewolucja rosyjska, zamówienia zostały albo całkowicie anulowane, albo niewykonane.

Rosyjska wojna domowa

W 1924 roku bolszewicy wygrali rosyjską wojnę domową, która wybuchła po wycofaniu się z I wojny światowej w 1917 roku. Rosjanie przewartościowali swój karabin Mosin-Nagant pod kątem zastosowania w terenie oraz prostoty przemysłowej. Masowe uprzemysłowienie, które charakteryzowało okres stalinowski, trwało od kilku lat. Nieskomplikowana wymienność była już kluczową koncepcją reżimu komunistycznego. Wariant Dragoon został przyjęty z kilkoma nowoczesnymi zmianami. Konstrukcja ryglowa, uproszczona szczerbinka i osłonięty słupek muszki zamiast ostrza. Był to model około 5 cm krótszy w lufie niż stary model piechoty. Przejście na nowy standard, znany jako model 91/30 ze wszystkich dostępnych magazynów, było prostą sprawą.

II wojna światowa i karabin Mosin-Nagant

Karabin Mosin-Nagant zasłużył na swoje tytuły na wschodnich polach bitew II wojny światowej. Pomimo wyolbrzymiania jego zasług przez rosyjską machinę propagandową podczas wojny, karabin naprawdę był bronią, której obawiali się żołnierze walczący po niewłaściwej stronie lufy. Legendami są pojedynki snajperskie pomiędzy wojskami rosyjskimi i niemieckimi uzbrojonymi w Mosiny i K98 Mauser. Wytrzymałość karabinu M91/30 Mosin Nagant na polu bitwy dała bardzo potrzebne morale wojskom rosyjskim. Sam karabin stał się symbolem zjednoczenia podczas bitew operacji Barbarossa z niemiecką inwazją na Rosję w 1941 roku.

Radzieckie poczucie dumy i nacjonalizmu w czasie II wojny światowej zależało od wielkości jego karabinu bojowego. Jak większość karabinów kalibru .30, karabin Mosin-Nagant kopie mocno i dostarcza swój ładunek z niszczycielską siłą. Mimo wielkich strat Rosjanie byli w stanie odeprzeć duży, dobrze uzbrojony nacierający front niemiecki przez ponad 2 lata. W 1943 Rosjanie  z powrotem zmusili Niemców do uruchomienia operacji Zitadelle. Rosjanie znali wielkość Mosina w walce. Wkrótce inne kraje również zauważyły. To sprawiło, że Mosin stał się jednym z najczęściej produkowanych masowo karabinów w historii. Obecnie eksperci szacują, że istnieje 60 milionów karabinów. Więcej powstało tylko następcy karabina Mosin-Nagant, czyli karabinka AK-47.

Snajperski karabin Mosin-Nagant

Już w 1932 roku Armia Czerwona ściągnęła Mosin-Naganty z linii montażowych, aby przerobić je na karabiny snajperskie. Rusznikarze zmienili konfigurację rękojeści zamka, aby zrobić miejsce na 3,5-4x celowniki teleskopowe; podniesiono celownik o milimetr, pozwalając snajperowi na używanie celownika na celach do 600 metrów i zmniejszył nacisk spustu do zakresu od 3 do 4 kg.

Snajperzy nadal narzekali na nadmierną długość i wagę broni, a także na kiepskiej jakości drewniane kolby, które często wypaczały się podczas zmian pogody. Pomimo swoich wad, Model 1891/30 był wytrzymały, niezawodny i dokładny. Snajperski karabin Mosin-Nagant okazał się zabójczym sukcesem. W rzeczywistości niemieccy snajperzy podobno woleli przechwycone Mosin-Nagants od własnych karabinów Mauser Karabiner 98k.

Chociaż Sowieci przystosowali również półautomatyczny Tokarev SVT-40 do użytku snajperskiego, okazał się on mniej celny niż sprawdzony Mosin-Nagant, który ostatecznie go przyćmił. Rosja wyprodukowała około 330 000 karabinów snajperskich Mosin-Nagant Model 1891/30 w latach 1941-1943. Pozostały one w użyciu radzieckim do czasu zastąpienia ich przez Dragunov SWD w 1963 roku.

Karabin Mosin-Nagant dziś

Dziś karabin Mosin-Nagant jest cenionym rarytasem kolekcjonerskim. Szczególnie dotyczy to ładnych egzemplarzy wojennych, zachowanych w dobrym stanie. Wiele z użytkowanych dziś karabinów to produkcja powojenna. Znakomitej jakości karabiny Mosin-Nagant produkowały chociażby zakłady Łucznik w Radomiu.

Chcesz postrzelać z karabinu Mosin-Nagant? Skontaktuj się z nami!

Product added to cart