fbpx

Strzelanie rekreacyjne – praktyczne informacje

Strzelanie rekreacyjne to znakomita forma sprawdzenia, czy strzelanie jest pasja dla Ciebie. Być może strzelanie rekreacyjne pomoże Ci szybko sprecyzować na czym chciałbyś docelowo skupić swoją strzelecką uwagę? Strzelanie dynamiczne? Strzelanie sportowe? A może strzelanie tarczowe będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem?

Gdzie wypróbować strzelanie rekreacyjne?

Na dowolnej strzelnicy. Niezależnie od tego czy jest to strzelnica otwarta, czy kryta – będzie to dobre miejsce do spróbowania swoich sił. Pamiętaj, że w Polsce strzelać można wyłącznie na przeznaczonych do tego strzelnicach, które mają wydaną decyzję administracyjną pozwalającą na prowadzenie strzelnicy!

Dobrze przygotowana strzelnica powinna umożliwić Ci strzelanie rekreacyjne z różnych typów broni. Najbardziej wszechstronne pod tym względem są strzelnice otwarte, gdzie zazwyczaj nie obowiązują ograniczenia co do typu broni i rodzaju stosowanej amunicji. Są one również zdecydowanie większe i można strzelać na nich w bardziej dynamiczny sposób, na dalszych dystansach.

Strzelnice kryte mają tą przewagę, że na nich ograniczaniem nie są warunki pogodowe. Większość strzelnic otwartych działa w godzinach dostępności światła dziennego. Strzelnice kryte pozwalają na strzelanie 24/7 i mogą być zlokalizowane nawet w centrach miast. Strzelnica to świetne miejsce, aby zorganizować imprezę strzelecką, co samo w sobie jest jedną z lepszych form strzelectwa rekreacyjnego!

Z jakiej broni strzelać rekreacyjnie?

Z każdej. Strzelać rekreacyjnie można z dowolnego typu broni pneumatycznej i palnej. Jedną z podstawowych aktywności strzelnic jest umożliwianie strzelania z popularnych typów broni, jak choćby z AK-47, czy Pepeszy. Wielu widziało taką broń w filmach, czy pamięta ją z czasów służby wojskowej. Wizyta na strzelnicy jest wtedy ciekawą formą spędzenia czasu i podtrzymania, lub budowania strzeleckich umiejętności.

Młodzież i początkujący powinni zaczynać od broni pneumatycznej i sportowej. Ogranicza to koszty i przyzwyczaja do obcowania z bronią. Pozwala tez obyć się z odrzutem broni, zasadami jej funkcjonowania i umożliwia wyrobienie prawidłowych, bezpiecznych nawyków.

Wraz ze wzrostem umiejętności strzeleckich można zwiększać kaliber broni. Wraz ze wzrostem kalibru idzie w górę również koszt strzelania, a konkretnie amunicja i jej ceny. Sportowy nabój kalibru 22LR, to wydatek na poziomie 1 zł na strzelnicy, nabój 9mm to około 3 zł za strzał, a nabój 223 Rem to już wydatek 5 zł za strzał.

O czym pamiętać przy strzelaniu rekreacyjnym?

Podstawą strzelania rekreacyjnego jest zachowanie podstaw bezpieczeństwa. Zostały one jasno zdefiniowane jako zasady bezpieczeństwa BLOS. Zasady te, podobnie jak zasady ruchu drogowego są ujednolicone dla całego świata. Wypracowanie tych zasad uprawiając strzelanie rekreacyjne ułatwi rozwijanie strzeleckiej pasji w każdym innym typie strzelectwa.

Więcej o zasadach BLOS przeczytasz TUTAJ!

Jakie są ograniczenia przy strzelectwie rekreacyjnym?

Nie ma praktycznie żadnych. Strzelanie rekreacyjne ogranicza jedynie konieczność prowadzenia go na właściwej strzelnicy, pod nadzorem uprawnionej osoby. Nie musisz posiadać nawet własnej broni, ani pozwolenia. Dodatkowym ograniczeniem jest jeszcze budżet, to znaczy kwota jaką chcesz wydać na strzelanie rekreacyjne.

Ograniczeniem nie jest wiek, strzelać mogą nawet dzieci, przy czym to na instruktorze prowadzącym strzelanie. Nie musisz na strzelnicę przynosić też zaświadczeń o stanie zdrowia, pozwoleń, czy jakichkolwiek uprawnień. Rekreacja, to rekreacja. Możesz wpaść na strzelnicę całą rodziną.

Reasumując o strzelaniu rekreacyjnym

Strzelanie do celu rekreacyjnego jest zabawne i niedrogie, i jest to jedna z najbezpieczniejszych dostępnych form strzelania. Strzelanie rekreacyjne może być również pasją na całe życie dla rodzin, aby cieszyć się czasem spędzanym razem! Jako narzędzie edukacyjne uczy podstawowych umiejętności strzeleckich wymaganych do polowania, uprawiania sportu i zapewnia wiele możliwości angażowania się rodzin w zajęcia na świeżym powietrzu.

Chcesz spróbować postrzelać rekreacyjnie? Zapraszamy do kontaktu z nami. Mamy miejsce, broń i mnóstwo pomysłów, aby postrzelać z Tobą.

Product added to cart