Strzelanie z karabinu to umiejętność wymagająca treningu. Współczesny karabin, a w szczególności karabinek szturmowy to bardzo skuteczne narzędzie. Warunkiem jego skuteczności jest jednak umiejętne użycie karabinu, co w warunkach stresu wywołanego np. rywalizacją sportową nie zawsze musi być oczywiste.
Strzelanie z karabinu – składowe
Istnieje pięć podstawowych składowych strzelania z karabinu – celowanie, kontrola oddechu, kontrola ruchu, kontrola spustu i ruch. Wszystkie te elementy działają razem jako jeden proces i powinny być praktykowane razem w ten sposób.
W przypadku sportowego strzelania z karabinu zastosowanie powyższych składowych decydować będzie nie tylko celności i szybkości w ramach strzelanych konkurencji. Kontrola ruchu, kontrola spustu i sam ruch na torze strzeleckim również podlega ocenie sędziego. Konkretnie rzecz elementy te oceniane są pod kątem zgodności z regulaminem i bezpieczeństwem. Nieumiejętna kontrola karabinu w konkurencjach dynamicznych szybko może zakończyć się dyskwalifikacją.
Strzelanie z karabinu – cel
Dopasuj swój wzrok do celu. Niezależnie od tego, czy twój karabin wyposażony jest w mechaniczne przyrządy celowniczy, czy w optoelektroniczne, to zasady będą takie same. Podczas celowania kieruj się dwoma wskazówkami.
- Miej oczy otwarte, aby ułatwić koncentrację i zmniejszyć zmęczenie oczu.
- Dbaj o krótki czas celowania. Nie możesz skutecznie utrzymywać postawy strzeleckiej przez długi czas
Strzelanie z karabinu – kontroluj swój oddech
Oddychanie jest kluczowe dla celności strzelania, zarówno w sporcie, jak i na polu walki. Twój oddech może poruszyć bronią na tyle, aby twój strzał był zupełnie niecelny. Te wskazówki pomogą ci łatwiej zastosować właściwą technikę.
- Kiedy będziesz gotowy do strzału, weź głęboki oddech i wypuść około połowy powietrza z płuc
- Wstrzymaj wtedy oddech, naciśnij spust
- Pamiętaj, że jeśli zbyt długo wstrzymujesz oddech, serce bije szybciej, co zwiększa puls i powoduje ruchy broni palnej. Jeśli zauważysz, że to się dzieje, weź kolejny oddech i zacznij od nowa.
- Czasami emocje związane z np. rywalizacją sportową będą utrudniać kontrolowanie oddechu. Spróbuj się zrelaksować i postępuj zgodnie z właściwą procedurą
Strzelanie z karabinu – utrzymaj cel
Nauka stabilnego trzymania broni palnej jest wyzwaniem. Karabin szturmowy z pełnym magazynkiem i osprzętem potrafi ważyć ponad 5 kg. Jeśli strzelasz konkurencje dynamiczne to dochodzi do tego wysiłek fizyczny związany z ruchem. Oznacza to podwyższone tętno, szybszy oddech, a zatem warunki które nie sprzyjają stabilnemu trzymaniu broni, a tym samym utrzymaniu celu. Zamiast próbować wyeliminować cały ruch ciała, skoncentruj się na dwóch działaniach.
- Skoncentruj każdy niezbędny ruch na celu
- Zminimalizuj obszar ruchu
Strzelanie z karabinu – praca na spuście
Szarpanie spustu lub gwałtowne zaciskanie palców na spuście może poruszyć karabinem na tyle, aby spowodować chybienie. Praca na spuście jest obszernym tematem każdego karabinowego szkolenia taktycznego, czy sportowego i bez dobrej pracy na spuście trudno będzie uzyskać satysfakcjonujące wyniki. Aby uniknąć niechcianych ruchów, trzymaj pistolet wygodnie.
- Mocno chwyć rękojeść karabinu
- Umieść wygodnie palec na spuście. Spust powinien spoczywać na końcu palca — między pierwszym stawem, a koniuszkiem palca
- Aby nacisnąć spust bez destabilizacji karabinu po prostu zastosuj powolny, równomierny nacisk, aż karabin wystrzeli
Strzelanie z karabinu – Follow Through
Po wystrzeleniu pocisku pamiętaj, aby kontynuować trzymanie broni we właściwej pozycji, aby uniknąć szarpnięcia bronią, zanim pocisk opuści lufę. Bardzo częstym błędem początkujących (i nie tylko) strzelców jest natychmiastowe obniżanie karabinka po strzale. W najgorszym razie można zrobić to zanim pocisk opuści lufę, a tym samym zepsuć strzał. Dlatego też po naciśnięciu spustu odczekaj sekundę, aż pocisk trafi w cel i dopiero wtedy opuść lufę, jeśli nie zamierzasz kontynuować strzelania.
Co dalej?
Strzelanie z karabinu bo obszerny zakres tematyczny. Obejmuje on wykorzystanie karabinu w różnych zastosowaniach, na różnych dystansach, przy różnych warunkach oświetlenia i w zmiennej pogodzie. Jeśli chcesz opanować strzelanie z karabinu powinieneś uwzględnić w swoich planach szkoleniowych takie elementy jak:
– dobór właściwego karabinu do twoich potrzeb. Zupełnie inaczej wyglądało będzie strzelenie z rasowego karabinu typu Mosin, a inaczej z karabinka szturmowego AK-47 i AR-15.
– wybór przyrządów celowniczych do karabinu
– strzelanie z różnych postaw strzeleckich
– dobór amunicji do różnych zastosowań
– ruch z karabinem w trakcie strzelania
Strzelanie z karabinu szturmowego
Chcesz postrzelać z karabinu szturmowego? Skontaktuj się z nami i już dziś umów swoją wizytę na strzelnicy. Mamy do Twojej dyspozycji kilka modeli karabinów szturmowych, które możesz u nas wypróbować.