fbpx

Klub strzelecki – jak wybrać?

Klub strzelecki to krok numer jeden jeśli chcesz rozpocząć przygodę ze sportem strzeleckim. Z pewnością docelowo chcesz również uzyskać pozwolenie na własną broń do celów sportowych? W takim przypadku czeka Cię wstąpienie w szeregi strzeleckiego klubu sportowego i już wyjaśniamy ci dlaczego jest to konieczne.

Licencja sportowa

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, aby uzyskać pozwolenie na broń do celów sportowych musisz wykazać, że czynnie udzielasz się w sporcie strzeleckim. To oznacza, że musisz należeć do klubu strzeleckiego. Zrzeszenie w tym klubie umożliwi Ci uzyskanie licencji sportowej. Ta jest jednym z formalnych wymogów na drodze do tego, aby uzyskać pozwolenie na broń.

To co jest bardzo ważne, to wybór takiego klubu, który sam spełnia warunki formalne, aby Twoja licencja sportowa mogła zostać wydana. Te warunki opisujemy poniżej.

Licencja klubowa

Klub strzelecki musi dysponować licencja klubową. Polskie kluby strzeleckie zrzeszone są w żywej skamielinie PRL, jaką jest Polski Związek Strzelectwa Sportowego. Organizacja ta zajmuje się… no właśnie nie do końca wiadomo czym się zajmuje. Koniec końców to ona wydaje licencje klubowe klubom sportowym na okres jednego roku. Jeśli jesteś członkiem klubu strzeleckiego, który nie ma takiej licencji, to Twoja droga do uzyskania własnego pozwolenia na broń od razu się zamyka.

Uzyskanie licencji klubowej nie jest taką oczywistą sprawą. PZSS stawia szereg wymogów dla klubów, z których część jest uznaniowa. Przez to większość klubów na koniec sezonu nie może być do końca pewna, czy ich licencje zostaną przedłużone. Dlatego zanim zapiszesz się do klubu – upewnij się, czy klub posiada licencję klubową.

Dostęp do strzelnicy

Jednym z wymogów formalnych dla klubu strzeleckiego jest dostęp do strzelnicy. Wiele klubów własnych strzelnic nie posiada. To z kolei oznacza, że przestrzeń na strzelnicy musi wynajmować. Oznacza to oczywiste ograniczenia dla ich klubowiczów, bo w praktyce przekłada się na mniejszą ilość imprez, szkoleń i zawodów.

W najlepszej sytuacji są kluby strzeleckie, które dysponują własnymi strzelnicami. Dla celów uzyskania licencji klubowej podlegają one weryfikacji PZSS. Ocena jest pod kątem tego, czy nadają się one do prowadzenia szkolenia i rozgrywania zawodów sportowych. Jako członek klubu zazwyczaj możesz liczyć na preferencyjne warunki korzystania z obiektu należącego do klubu.

Składki

W Polsce funkcjonują w praktyce trzy rodzaje polityki składkowej. Niezależnie od nich w przypadku większości klubów konieczne będzie opłacenie wpisowego (najczęściej w wysokości rocznej składki) oraz samej składki.

Najbardziej popularny model składkowy w Polsce to: niska składka – niska wartość dodana. W praktyce istnieją internetowe kluby strzeleckie, które zrzeszają członków tylko po to, aby ci członkowie mieli prawo do podtrzymania licencji zawodniczej (sportowej), a tym samym podtrzymania prawa do posiadania broni dla celów sportowych.

Składki w takich przypadkach wynoszą okolice 100-150 zł rocznie, ale w zamian za to członek nie uzyskuje wiele więcej, poza faktem zrzeszenia w licencjonowanym klubie.

Model drugi to coś, co kreślilibyśmy jako model value. Tutaj składki wynoszą w okolicach 500-1000 zł rocznie. To zdecydowanie więcej, niż w przypadku modelu internetowego. Niemniej taką politykę prowadzą zazwyczaj aktywne kluby, które działają szkoleniowo i sportowo i siłą rzeczy potrzebują środków na finansowanie tej działalności.

W przypadku większości członków zrzeszonych w aktywnie działających klubach wysokość składki można spokojnie „odzyskać”. Jak? Poprzez rabaty w przypadku uczestnictwa w szkoleniach, korzystania z osi strzeleckich, klubowej broni, czy amunicji.

Trzeci typ polityki, jaki stosują kluby to polityka premium. Ta kierowana jest do strzelców i klubowiczów, którzy nie muszą oglądać się na budżety. Składki w najdroższych klubach przewyższają kwoty rzędu 2000 zł. Część klubów w zamian za te pieniądze oferuje bardzo dużo dla swoich klubowiczów. Inne, popularne lub prestiżowe stosują wysokie ceny, jako swojego rodzaju sito, która zapobiega napływaniu do klubu zbyt dużej liczby klubowiczów, lub po prostu „niewłaściwych” klubowiczów.

Aktywności na strzelnicy

W przypadku klubów, które pobierają od Was składkę wyższą, niż 150 zł oczekiwać powinniście działalności, która jest opisana w statucie klubu. Na taką działalność składa się kilka istotnych typów imprez:

– Szkolenia. Każdy klubowicz powinien mieć możliwość rozwijać swoje umiejętności. Kluby tym samym powinny organizować różne typy szkoleń (nie tylko sportowe, ale np. taktyczne), które dla klubowiczów stanowić będą naturalną ścieżkę rozwoju strzeleckiego.

– Zawody. To możliwość weryfikacji procesu szkolenia, to również emocje towarzyszące rywalizacji. Oczywiście udział w zawodach jest warunkiem koniecznym dla podtrzymania licencji sportowej, dlatego poważne kluby regularnie organizują zawody strzeleckie zgłaszane do kalendarza PZSS.

– Integracja. Strzelectwo jak każda inna forma aktywności zrzesza ludzi. Ludzie ci powinni mieć możliwość spotkania się także poza osią strzelecką celem wymiany doświadczeń oraz fajnego spędzenia czasu we wspólnym gronie. To bardzo ważne zadanie, które powinien realizować dobry klub strzelecki.

– Promocja strzelectwa. Większość klubów strzeleckich ma zapisaną w swoim statucie chęć do prowadzenia promocji strzelectwa. Oczywiście mało komu chce się brać na swoje barki taką pracę. Dlatego też za promocję biorą się nieliczni. Tymczasem nie muszą być to bardzo skomplikowane i ambitne przedsięwzięcia. Wystarczy obecność na lokalnych piknikach i udostępnienie chętnym np. broni pneumatycznej.

Dobry klub strzelecki

Tak naprawdę każdy z nas będzie miał własną definicję dobrego klubu strzeleckiego. To nie jest do końca ważne jakie będą technikalia tej oceny. Z pewnością dobry klub to taki w którym dobrze się czujemy, To taki, który pomaga w rozwoju strzeleckiej pasji i do którego chcemy należeć w kolejnych sezonach.

Więcej o Klubie Strzelecko Kolekcjonerskim Zbrojownia Modlin

Product added to cart