fbpx

Dobra strzelnica sportowa – jaka powinna być?

Jak powinna prezentować się dobra strzelnica sportowa? Czego należy po niej oczekiwać? Ile powinno być w niej sportu, a ile zwykłej codziennej użyteczności? Bierzemy temat na warsztat.

Typ strzelnicy

Jak zapewne wiecie w przestrzeni publicznej funkcjonują dwa typy strzelnic. Strzelnice kryte oraz odkryte. Jak sama nazwa wskazuje te pierwsze są pod dachem, te drugie dysponują osiami zazwyczaj pod gołym niebem.

W przypadku strzelania sportowego w rozumieniu olimpijskim strzelnice kryte są zdecydowanie lepsze. Dają powtarzalne warunki, działają niezależnie od warunków atmosferycznych, pozwalają na montaż komfortowych rozwiązań jak choćby np. tarczociągów. Sprawdzają się idealnie przy statycznym strzelaniu w dyscyplinach olimpijskich realizowanych przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego, szczególnie w przypadku wykorzystania broni pneumatycznej.

Swoistym „problemem” związanym z typowo sportowymi obiektami dedykowanymi strzelectwu olimpijskiemu jest wąski zakres możliwości ich wykorzystania. Na takie strzelnicy zazwyczaj nie da się postrzelać dynamicznie, szczególnie z karabinu. Dlatego też większość strzeleckich dyscyplin sportowych, szczególnie tych dynamicznych kwitnie na strzelnicach sportowych odkrytych.

Strzelnice odkryte są z natury rzeczy większe, dysponują większymi osiami, wiele z nich umożliwia strzelenia w np. trzech kierunkach. Na tego typu obiektach strzelać można praktycznie z dowolnego typu broni. Ogromną zaletą strzelnic odkrytych jest to, że są one co do zasady mniej obciążające dla zdrowia strzelców. Po prostu nie trzeba wdychać oparów, gazów prochowych i opiłków metali. Z drugiej strony strzelnice odkryte w wielu przypadkach są bardzo wrażliwe na warunki pogodowe.

W środowisku strzeleckim krąży wiele opowieści na temat tego jak głębokie było błoto na danych zawodach. Albo jak szybko zacina się broń od kurzu na innym obiekcie. Tutaj obiekty dysponujące utwardzonym, a przynajmniej trawiastym podłożem mają naturalną przewagę na innymi strzelnicami sportowymi.

Zaplecze biurowo-sanitarne

Temat zupełnie przyziemny, ale coraz bardziej istotny. Po dzień dzisiejszy wiele strzelnic funkcjonuje jako wydzielona przestrzeń otoczona wałem, a za jedyną formę infrastruktury służy zadaszenie i przenośna toaleta. To oczywiście w zupełności wystarczająca ilość zaplecza, aby spędzić dzień na strzelnicy, niemniej wiemy z autopsji, że klienci chcą więcej.

Dziś standardem na strzelnicy powinno być minimum zaplecza biurowego, gdzie można spokojnie zarejestrować swój pobyt na obiekcie. To minimum infrastruktury powinno zabezpieczać przed deszczem jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ostatnimi czasami konieczna jest obecność salki wykładowej. Zajęcia strzeleckie na strzelnicy ulegają profesjonalizacji, zatem wszelkie formy wspierania procesu szkoleniowego są mile widziane. Takie drobiazgi jak ekspres do kawy, zimne napoje i możliwość nabycia przekąsek.

Parking strzelnicy sportowej

Większość strzelnic sportowych zlokalizowana jest miejsca trudno dostępnych. To oznacza konieczność skorzystania z samochodu. Osobną kwestią pozostaje fakt, że broń, amunicja i wyposażenie są zazwyczaj na tyle ciężkie, że nawet na krótkim dystansie trudno przewozić je inaczej, niż autem.

To z kolei oznacza, że klienci oczekują od strzelnicy sportowej dostępu do wygodnego parkingu. Parkingu, który zachowa swoją przepustowość także wtedy, gdy na obiekcie odbywają się większe zawody, albo gdy po prostu jest weekend i duże obłożenie klientów.

Wybór osi

Kolejny istotny czynnik decydujący o tym, czy strzelnica sportowa może być opisana jako dobra, to wybór osi strzeleckich. Dla obiektów olimpijskich mamy tutaj mała możliwość manewru, bo konkurencje te są niezmienne od lat, strzela się w bardzo ściśle określonych warunkach.

W przypadku sportów dynamicznych wybór osi jest bardzo istotny. Zależnie od konkurencji potrzebne są osie krótkie, w okolicach 10m długości, potrzebne są również osie o długościach powyżej 50m, które umożliwiają rozgrywanie konkurencji karabinowych.

Dodatkowa rzecz na którą warto zwrócić uwagę to w ilu kierunkach może odbywać się strzelanie. W przypadku wielu konkurencji sportowych wymagane jest strzelanie w trzech kierunkach w zakresie 180 stopni.

Wybór broni

Ten temat dotyczy dwóch grup uczestników imprez. Pierwsza z nich to osoby bez własnej broni, które na strzelnicy chcą spróbować postawić pierwsze kroki w sporcie strzeleckim. Dla takich osób istotny jest wybór typów broni z nakierowaniem na broń typowo sportową, zarówno pneumatyczną, jak i małokalibrową.

Firmy i organizację chcą urządzać imprezy integracyjne, wieczory kawalerskie czy inne formy aktywności zainteresowane są przede wszystkim dużym wyborem broni, z której każdy chciałby strzelić. Takie klasyki to oczywiście karabinek AKM, pistolety typu Glock, karabinki AR, a nawet słynna Pepesza. Im większy wybór broni, tym oczywiście lepiej.

Kadra

Jeśli chcesz trenować i strzelnica sportowa udostępnić ma dla Ciebie wyłącznie przestrzeń, to kwestia kadry szkoleniowej będzie dla ciebie drugorzędna. W przypadku natomiast gdy chcesz korzystać z kadry szkoleniowej, przygotujesz się np. do egzaminu na patent strzelecki, gdy aktywnie uczestniczysz w życiu klubu sportowego, to jakość kadry będzie miała dla Ciebie bardzo istotne znaczenie. Chodzi zarówno o to, abyś dobrze czuł się na strzelnicy, ale przede wszystkim, abyś został dobrze obsłużony.

Strzelnica sportowa Zbrojownia Modlin, miejsce przyjazne strzelcom:
Zbrojownia Modlin, biuro@zbrojowniamodlin.pl, +48 788 999 303

Product added to cart