Pozwolenie na broń sportową czy kolekcjonerskie? To jedno z pierwszych pytań które do nas kierujecie na strzelnicy i jedno z podstawowych, które jest rozpatrywane przez osoby przymierzające się do swojego pozwolenia na broń. Odpowiadamy zatem…
Pozwolenie na broń w praktyce
Pytanie postawione na wstępie modyfikujemy od razu na początku tego wywodu, bo odpowiedź jest prosta… Jeśli pozwolenie na broń, to oczywiście zarówno sportowe, jak i kolekcjonerskie razem. To najczęściej spotykana formuła dostępu do broni mimo, że dopuszczalne jest oczywiście posiadanie obu pozwoleń rozdzielnie. Do zdobycia jednego i drugiego typu pozwolenia droga prezentuje sobą podobny poziom trudności, ale finalnie największy sens ma przebrnięcie jej i posiadanie tandemu.
Kolekcjonerskie pozwolenie na broń
Pozwolenie kolekcjonerskie uprawnia do posiadania wybranych i zadeklarowanych przez kolekcjonera typów i kalibrów broni. W celu jego uzyskania wymagane jest zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego przeprowadzanego przez Wydział Postępowań Administracyjnych Policji. Ograniczeniem tego typu rozwiązania jest konieczność jasnej deklaracji już na wstępie, które rodzaje broni kolekcjoner chce posiadać. Teoretyzując zatem – jeśli w momencie przystępowania do egzaminu kolekcjoner nie zdecyduje się na zdawanie egzaminu na pistolety centralnego zapłonu, to w przyszłości nie będzie mógł ich nabyć. Inną „słabostką” tego typu pozwolenia są liczne ograniczenia w przenoszeniu i transportowaniu broni kolekcjonerskiej. Krótko mówiąc, to dobre rozwiązanie, ale dla typowych kolekcjonerów, którzy rzeczywiście jedynie „zbierają” broń, a praktycznie z niej nie strzelają.
Pozwolenie na broń sportową
Dlatego też praktyczni użytkownicy broni wybierają częściej pozwolenie na broń sportową. Pozyskanie tego typu uprawnień wymaga przystąpienia do klubu sportowego, odbycia stażu, zdania egzaminu organizowanego przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego, zdania patentu i w końcu uzyskania licencji sportowej. Brzmi poważnie? W praktyce nie jest tak źle. W sporej części tej drogi pomaga rodzimy klub strzelecki prowadząc kandydata za rękę po tej niespecjalnie trudnej ścieżce. Finalnie, zwykle, kończy się ona uzyskaniem pozwolenia na posiadanie broni do celów sportowych. Na jego mocy możemy posiadać trzy rodzaje broni: pistolety, karabiny i strzelby każdego typu, rodzaju i kalibru określone w UoBiA. Zyskujemy zatem pełną swobodę w doborze własnego arsenału. Mało tego, uzyskanie pozwolenia na broń sportową jest dla WPA jednoznacznym i wystarczającym dowodem na posiadaną wiedzę i umiejętności strzeleckie kandydata, aby wydać równocześnie pozwolenie na broń kolekcjonerską. Dlatego też tak często przyszli strzelcy występując o pozwolenie na broń sportową jednocześnie składają podanie o broń kolekcjonerską. To ma sens!
Ile sportu w sporcie?
Rozwiejmy jeszcze szybko jeden mit związany z pozwoleniem na broń sportową. Chodzi o konieczność dokumentowania aktywnego uprawiania sportu i odbywania startów w zawodach sportowych. Tak, to prawda. Sportowiec jest mocą prawa zobligowany do odbycia 4 startów rocznie na jeden rodzaj broni i po dwa następne na kolejne rodzaje. Upraszczając, na przykład 4 starty w dyscyplinach pistoletowych, 2 starty w strzelbie i 2 w karabinie. Brzmi poważnie? Kiedy to zrobić, czy starczy czasu i pieniędzy? Ambitni strzelcy sportowi robią to bez problemu. Ci z odrobinę mniejszym zacięciem do rywalizacji sportowej zawsze będą mieli możliwość odbycia wszystkich startów przy okazji jednych zawodów, zwanych często otwartymi, organizowanymi przez wszystkie kluby w kraju. Nie taki więc diabeł straszny…
Twoje pozwolenie na broń!
Chcesz zdobyć swoje pozwolenie na broń sportową lub kolekcjonerskie? Zdobędziesz przyłączając się do naszego klubu strzeleckiego: https://zbrojowniamodlin.pl/stowarzyszenie-i-klub/ Masz pytania? Pisz, dzwoń! Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania!