fbpx

Pozwolenie na broń – najkrótsza droga

Jak najszybciej zdobyć pozwolenie na broń? Żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba zadać niestety kolejne, a mianowicie jak będzie ta broń wykorzystywana. Regulator daje możliwość posiadania broni do różnych celów.

Po co mi pozwolenie na broń?

Z punktu widzenia obywatela najciekawsze będą dwa rodzaje pozwolenia na broń palną. Zatem na początku trzeba odpowiedzieć na następujące pytanie. Do czego ta broń jest nam potrzebna? Typ pozwolenia będzie warunkował co, gdzie i kiedy możemy z daną bronią robić. W przypadku ujawnienia wykorzystania broni niezgodnie z danym typem pozwolenia – posiadacz naraża się na daleko idące konsekwencje. Policja może wtedy cofnąć pozwolenie, ale może również wnioskować o kary pieniężne, a nawet areszt.

Pozwolenie kolekcjonerskie

Jeżeli chcemy posiadać różne typy broni, interesuje nas jej budowa, pochodzenie, historia z nią związana. To najlepszym rozwiązaniem będzie zdobycie pozwolenia na broń kolekcjonerską. Jakie uprawnienia otrzymuję jako kolekcjoner? Mogę posiadać różne typy borni, ale jej użytkowanie jest bardziej rygorystycznie regulowane. Jako posiadacz broni, mogę przewieźć ją w odpowiednim futerale, rozładowaną i z odłączonym magazynkiem. Czyli niestety nie można takiej broni nosić przy sobie nawet skrycie. Kolekcjoner może jedynie zabrać broń z miejsca przechowywania i korzystać z niej na strzelnicy. Nie ma ograniczenia czy jest to broń historyczna typu pistolet maszynowy PPSz41, czy nowoczesna broń typu pistolet Glock. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy oczywiście. Plusem będzie niewątpliwie brak konieczności startu w zawodach i utrzymywania licencji sportowej. Minusem zdaniem wielu trudniejszy egzamin dopuszczający do posiadania organizowany przez Policję. Dla wielu minusem takiego rozwiązania są oczywiście wspominane wyżej ograniczenia dotyczące przewożenia broni.

Pozwolenie sportowe

Z tego powodu należy poruszyć drugi sposób pozyskania pozwolenia na broń. Jest nim pozwolenie na broń sportową. Podobnie jak pozwolenie kolekcjonerskie też charakteryzuje się wadami i zaletami. Wadą jest niezaprzeczalnie konieczność posiadania licencji sportowej. Taka licencja to warunek konieczny. Zgodnie z wymogami ustawy o broni i amunicji broń sportowa może być użytkowana tylko przez sportowców. Innymi słowy jeśli potrzebuje broń do celów sportowych to muszę być sportowcem i to biorącym czynny udział w zawodach. Takie zawody organizowane są przez strzelnice i kluby strzeleckie i nie mają jakichś sztywnych formatów.

Mogą to być nawet małe zawody lokalne organizowane w małej grupie. Warunkiem jest jednak rejestracja takich zawodów w Polskim Związku Strzelectwa Sportowego i ich obecność w kalendarzu tej organizacji. Reszta to są już tylko plusy. Strzelec sportowy ma zdecydowanie większe prawa, jeżeli chodzi o przenoszenia broni. W zasadzie może nosić ją skrzycie przy sobie. Teoretycznie – nawet przeładowaną z nabojem w komorze gotową do obrony. Uzyskanie licencji sportowej wiąże się z członkostwem w klubie sportowym. Jako członek musimy odbyć straż sportowy, który wynosi 3 miesiące. Po tym czasie możemy przystąpić do egzaminy na patent, który organizuje strzelnica lub klub sportowy.

Sport, czy kolekcjonerka?

Podsumowując zatem w zależności od przeznaczenia. Jeżeli chcemy posiadać broń kolekcjonerską. Należy pozyskać wiedzę z oparciu o ustawę o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999r. Przygotować się do egzaminu i zdać go podczas wizyty w Wydziale Postępowań Administracyjnych.

Jeżeli decydujemy się na pozwolenie sportowe to nasza droga zaczyna się od zapisania się do klubu strzeleckiego i naukę strzelania, który musi trwać minimum 3 miesiące. Po tym czasie jesteśmy uprawnieni do zdawania egzaminu na patent strzelecki.

Nie można być wariatem!

W obydwu wypadkach całość warunków wieńczy badanie lekarskie i psychologiczne. Dopiero po pozytywnym zaliczeniu takiego badania możemy ubiegać się w Wydziale Postępowań Administracyjnych pozwolenia na broń w postaci tzw. promes.

Miejcie również na uwadze, że istnieje szerokie grono osób, które nie uzyska pozwolenia na broń. Pisaliśmy o tym w jednym z poprzednich materiałów.Prosta droga do własnego pozwolenia:

  1. Rejestracja w stowarzyszeniu sportowym lub kolekcjonerskim
  2. Zdanie egzaminu na Policji lub egzaminu na patent sportowy
  3. Uzyskanie badań lekarskich
  4. Kompletacja dokumentów i złożenie wniosku na Policję

Całą tą drogę możesz szybko i bezstresowo przejść w klubie KSK Zbrojownia Modlin!

Product added to cart