fbpx

Pistolet Glock – historia i przyszłość

Spójrz na pistolet Glock. Wyobraź sobie kogoś, kto znał się na broni palnej. Może to być każdy, nawet senator przeciwny posiadaniu broni z Podkarpacia. Mimo to możemy się założyć, że wie on, czym jest pistolet Glock. Może nawet pomyśleć, że „Glock” to taki sam synonim pistoletu jak nazywanie wszystkich sportowych butów „adidasami”.

To, że nazwa Glocka może byś synonimem broni krótkiej w czasie krótszym niż cztery dekady, jest imponujące. Spójrz dziś na gliniarza, a jest duża szansa, że ​​zobaczysz na jego pasku jeden z pistoletów austriackiej firmy. I chociaż rynek cywilny początkowo opierał się nowatorskiemu pistoletowi Glock z polimerową ramą,  to koniec końców austriacki produkt stał się ulubieńcem bywalców strzelnic. Nazywany Kałachem wśród pistoletów budzi zazdrość konkurencji.

Jak Glock to zrobił? Magia austriacka.

Przyjrzyjmy się historii pistoletu Glock, aby zobaczyć, jak producent broni palnej wspiął się na szczyt. Gaston Glock urodził się w Wiedniu w 1929 roku. Przed założeniem Glock Ges.m.b.H. w 1963 roku firma zjadła zęby na produkcji noży dla austriackiego wojska.

W 1980 roku Glock kupił nową maszynę do formowania uchwytów i osłon z polimeru, ale wierzył, że może z tym zrobić więcej. Do tego momentu Austriak nie produkował broni palnej, ale po roku praktyki złożył wniosek o opatentowanie pistoletu Glock 17 w kalibrze 9 mm – jego 17. patentu. Pistolet okazał się wielkim sukcesem komercyjnym, a Glock od jego premiery przestał się martwić o swoją finansową przyszłość.

Historia Glocka: życie osobiste Gastona

Sukces rodzi wrogów. W 1999 roku doradca podatkowy Glocka szukał sposobu na ukrycie milionów, które zdefraudował z firmy. Oczywiście wynajął zabójcę, aby pobił na śmierć 73-letniego magnata młotkiem. Będąc w pełni mężczyzną, Glock otrzymał kilka ciosów w głowę, zanim znokautował swojego niedoszłego zabójcę, wybijając mu przy tym niektóre zęby. Poturbowany niedoszły zabójca i nikczemny doradca podatkowy trafili do więzienia.

Glock ożenił się z Helgą Glock w 1963, ale oboje rozstali się w 2011, kiedy Glock miał 82 lata. To był paskudny rozwód, który obejmował nawet proces sądowy RICO, ale to nie powstrzymało Glocka przed dążeniem do prawdziwej miłości. W tym samym roku poślubił swoją obecną żonę Kathrin Glock, pielęgniarkę, która pomogła mu wyzdrowieć po udarze w 2008 roku. Jest od niego o 53 lata młodsza. Według Forbesa, Gaston Glock jest obecnie wart 1,1 miliarda dolarów i w roku 2020 był na 1941 miejscu jeśli chodzi o najzamożniejszych ludzi na ziemi.

Pistolet Glock w armii

Glock Ges.m.b.H. nie stworzyli swojego podstawowego pistoletu w polimerowej ramie tylko po to, by sprawdzić, czy da się to zrobić. Firma była już blisko austriackich sił zbrojnych, kiedy te na początku lat 80. ogłosiły, że chcą nowoczesnego pistoletu, aby zastąpić przestarzały model Walther P38.

Austriackie Siły Zbrojne miały kilka kryteriów dla każdego pistoletu taktycznego, który brały pod uwagę: półautomatyczny, łatwy i bezpieczny w obsłudze dla początkujących, kaliber 9 mm Para, zdolny wystrzelić 15 000 pocisków bez znacznego zużycia i odporny na upadek z dwóch metrów.

Gaston Glock był już autorytetem w dziedzinie polimerów, ale potrzebował pomocy z zewnątrz, aby zdobyć duży kontrakt wojskowy. Zebrał wymarzony zespół europejskich ekspertów od broni krótkiej, aby stworzyć lekką i ekonomiczną broń. Pistolet Glock musiał mieć trzy bezpieczniki wewnętrzne, magazynek o dużej pojemności i prostą konstrukcję. Nowy pistolet Glock 17 został zgłoszony austriackim siłom zbrojnym w 1982 roku. Porównano go z ośmioma innymi pistoletami przed przyjęciem go jako P80. Wojsko od razu zamówiło 25 000 sztuk.

Historia pistoletu Glock w Polsce

Pistolety Glock zaczęły tarfiać do Polski na przełomie XX i XXI wieku. Największym instytucjonalnym posiadaczem tej broni stała się Policja, dzięki “Programowi modernizacji uzbrojenia funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej w latach 2001-2004″.

Od 2014 po nowelizacji Ustawy o broni i amunicji pistolet Glock w różnych modelach i generacjach stał się popularnym bywalcem polskich strzelnic. Stosowany jest w strzelectwie sportowym, posiadają go kolekcjonerzy, jest również standardowym wyposażeniem strzelnic i firm szkoleniowych.

Pistolet Glock nie zawojował jedynie polskiej armii. Tutaj dominują produkty polskich wytwórców.

Teraźniejszość i przyszłość

Projekt pistoletu Glocka doczeka się wielu aktualizacji w nadchodzących latach. Do 2010 roku zmiany obejmowały dodanie tabliczki z numerem seryjnym, zintegrowanego zespołu sprężyn powrotnych, wskaźnika załadowania komory, oburęcznych dźwigni zatrzymujących zrzut zamka, ulepszonej ergonomii i innych funkcji zwiększających efektywność pracy. Glock ogłosił piątą generację projektu w 2017 roku, obecnie jest dostępny w kilku modelach.

Pistolet Glocka jest bardzo popularny z wielu powodów. Nowoczesne modele składają się średnio tylko z 35 części, dzięki czemu są niezawodne i łatwe w utrzymaniu. Polimerowa rama Glocka słynie z trwałości i lekkości, chociaż Glock nie jest już jedynym producentem, który stosuje polimer. Relatywnie niska oś lufy pistoletu Glock przyczynia się w dużej mierze do jego stosunkowo delikatnego odrzutu, co jest jednym z wielu powodów, dla których jest tak łatwy w użyciu.

Pistolety Glock mają oczywiście swoich przeciwników. Plastikowe przyrządy celownicze Glocka są często potępiane jako tanie śmieci wymagające natychmiastowej wymiany. Wielu strzelców uważa również, że chwyt pistoletu Glock jest niewygodny. Wielu po prostu nie lubi polimeru nigdzie na swojej broni palnej.

Sukces pistoletu Glocka

Funkcjonalny projekt Glocka, wirtualna wszechobecność, sprytny marketing i sama rozpoznawalność nazwy powinny wystarczyć, aby zapewnić że pistolety Glock pozostaną na rynku przez wiele przyszłych pokoleń. Dziś ponad 65 procent amerykańskich funkcjonariuszy organów ścigania otrzymuje pistolety Glock jako broń osobistą. Co najmniej 48 rządów innych krajów również kupuje pistolety Glock dla swoich funkcjonariusz, a firma zarabia obecnie około 400 milionów dolarów rocznie.

Opis konstrukcji

W pistolecie Glock 17 zastosowano mechanizm ryglowy z przekoszeniem tylnej części lufy względem zamka. Na skutek współdziałania odpowiednich powierzchni ogona lufy i gniazda ryglowego szkieletu pistoletu. Funkcje rygla spełnia górny występ zgrubienia tylnej części lufy, a opory ryglowej – przednia, górna krawędź okna wyrzutowego łusek, odpowiednio wyprofilowanego w zamku. W zamku umieszczono sprężynujący wyciąg, natomiast sztywnym wyrzutnikiem jest występ kadłuba mechanizmu spustowego. Mechanizm uderzeniowy typu iglicznego ma dwustopniowo napinaną iglicę, napędzaną sprężyną uderzeniową. Iglica jest częściowo napinana podczas powrotu zamka, pełne zaś jej napięcie i zwolnienie następuje wyłącznie po całkowitym ściągnięciu języka spustowego. Mechanizm spustowy Safe Action z częściowym samonapinaniem.

Prowadzenie ognia pojedynczego zapewnia przerywacz. W pistolecie zastosowano potrójny system zabezpieczenia przed strzałem przypadkowym. Pierwszy z nich jest zewnętrzny – spustowy. Dwa systemy są wewnętrzne – igliczne. Zabezpieczenia są kolejno zdejmowane w trakcie naciskania na język spustowy. System zabezpieczeń broni zapewnia bezpieczne użytkowanie pistoletu z nabojem wprowadzonym do komory nabojowej, co znacznie skraca czas użycia broni. Charakterystyka systemu zabezpieczeń nie pozwala natomiast na ponowne napięcie i wyzwolenie mechanizmu uderzeniowego w razie niewypału – konieczne jest przeładowanie pistoletu poprzez odciągnięcie zamka.

Pistolet Glock 17 zasilany jest z dwurzędowego magazynka pudełkowego o pojemności 17 nabojów lub wydłużonego magazynka 19-nabojowego. Glock 17 ma mechaniczne przyrządy celownicze – stałe, zaopatrzone standardowo w kontrastową plamkę na muszce i obwódkę na szczerbince. Mogą być również zakładane przyrządy celownicze regulowane lub nocne.

Product added to cart