fbpx

Niezawodność AK-47 – najważniejsze powody

Niezawodność AK-47 obrosła w legendy. Do sprawia, że radziecki karabinek jest najbardziej niezawodnym typem broni w swojej klasie na świecie. Oto krótki przewodnik po magii Kałasznikowa, który rozbiliśmy na sześć głównych punktów. To one decydują o reputacji Kałacha.

  1. Budowa broni a niezawodność AK-47

Ten punkt odmówiliśmy dokładnie w artykule traktującym o pochodzeniu i budowie karabinka AK 47, w której nieco odzieramy tą broń z założycielskiej legendy. Niezależnie od tego walory karabinka i niezawodność AK-47 zaczynają się od prostej budowy. W przypadku tej broni konstruktorzy nie musieli kierować się bardzo rygorystycznymi kryteriami odnoszącymi się do wagi broni oraz jej wymiarów. Dzięki temu dodatkową zaangażowaną masę można było przekuć na większą niezawodność.

Niemniej powodów dla których karabinek AK-47 jest tak niezawodny jest więcej i wykraczają one poza samą budowę karabinu. Sprawdźmy zatem po kolei.

  1. Projekt magazynka i podajnika

Być może najważniejszym elementem systemu broni palnej zasilanej z magazynka jest sam magazynek. Bez wydajnego, niezawodnego magazynka broń po prostu nie będzie ładowała się prawidłowo, a powszechne (i zasadniczo słuszne) szacunki mówią, że 95-99% usterek występujących w przypadku nowoczesnej broni automatycznej to wina złego magazynka.

Karabinek AR-15 przez dziesięciolecia musiał pracować na doskonały projekt magazynków, ale Kałasznikow podszedł do projektu magazynków do swojego AK-47 z zupełnie innej strony. Magazynek do karabinków AK to bardzo rozbudowane urządzenie, które osiąga niezawodność i długowieczność dzięki połączeniu wytrzymałości i czystej masy. Oczywiście magazynek Kałasznikowa jest bardzo dobrze skonstruowany, ale jego najbardziej charakterystyczną cechą jest jego przewymiarowanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę oryginalny wzór płytowo-boczny,

Korpus magazynków AK ma dość prostą krzywiznę, ale na uwagę zasługuje wieża zasilająca. Przebudowana, podobnie jak reszta magazynka, wieża podająca zawiera sprytną geometrię, która podtrzymuje magazynek po zablokowaniu w karabinie, bez konieczności stosowania studni magazynka typu AR-15. Inną ważną cechą wieży podającej są stosunkowo długie wargi podające, które są wystarczająco długie, aby kontrolować ruch naboju, dopóki jego czubek nie wejdzie do komory lufy. Oznacza to, że w przeciwieństwie do AR-15, AK-47 będzie bardzo, bardzo mało prawdopodobne, aby miał problem z zasilaniem.

Wspomaganie tego prostego podania do komory jest ułatwione czystym kanałem zasilającym AK. W przeciwieństwie do AR-15, który musi przepychać swoje naboje przez nachyloną przedłużkę lufy i do komory, w AK nie ma praktycznie nic pomiędzy pociskiem a samą komorą. Ponadto naboje nie muszą się wspinać, aby dotrzeć do komory. Magazynek pozycjonuje je tak, że są już praktycznie z nim zgodne osiowo. Ta wyjątkowo czysta konstrukcja kanału podającego w połączeniu z układem warg podających pomaga zapewnić niezawodność AK-47 i bezproblemowe zasilanie amunicją za każdym razem. Nieprawdą byłoby stwierdzenie, że AK nigdy nie miały problemów z podawaniem naboi, ale biorąc pod uwagę sposób, w jaki zaprojektowano wargi zasilające, kanał zasilający i geometrię komory AK, jest to bardzo mało prawdopodobne!

  1. Konstrukcja amunicji i komory

Nie jest tajemnicą, że 7,62x39mm to jeden z najbardziej przyjaznych dla projektantów nabojów do karabinu centralnego zapłonu, jakie kiedykolwiek zaprojektowano. Niezwykle dobrze zwężony, z szerokim otworem i niskim obciążeniem termicznym. Ten nabój do karabinu jest zoptymalizowany pod kątem niezawodnego działania broni, a nie wydajności.

Następca 7,62x39mm, czyli nabój 5,45x39mm odpuszcza wiele z powyższych cech (w szczególności mniejszą średnicę otworu, mniej niedorzeczny, ale nadal duży kąt zwężania się łuski), ale nadal zachowuje grubą kryzę, szeroki rowek dla pazura wyciągu i znaczny stożek łuski.

Żadna dyskusja na temat komory i amunicji AK nie byłaby kompletna bez wspomnienia, że ​​Kałasznikow od początku był całkowicie chromowaną bronią, z chromowaną komorą, lufą, tłokiem i jego popychaczem, a w niektórych modelach nawet z całym zamkiem. Chromowanie jest niezbędne na obszarach o dużej wilgotności (takich jak Rosja latem czy Indochiny). Jego brak doprowadził do większości problemów z amerykańskim karabinem M16 w pierwszych latach Wietnamu. Fakt, że najważniejsze części kałasznikowa od samego początku były chromowane na twardo, bez wątpienia przyczynił się w znacznym stopniu do niezawodności AK-47.

  1. Sprężyny a niezawodność AK-47

Być może najbardziej pomijanym podstawowym elementem inżynierii broni palnej są skromne sprężyny. W przypadku nowoczesnych broni „automatycznych” (tzn. napędzanych energią samego naboju, w przeciwieństwie do napędzanych elektrycznie) to właśnie sprężyny umożliwiają pełne wykorzystanie broni. To, co widzimy ze sprężynami AK, to jedne z najbardziej solidnych rozwiązań inżynieryjnych, jakie można zobaczyć w świecie nowoczesnej automatycznej broni strzeleckiej.

Sprężyny karabinu AK są – każda z nich – zaprojektowane tak, aby zapewnić wystarczającą, równomierną moc podczas ich skoku. Odbywa się to poprzez zapewnienie, że sprężyny nigdy nie są ani w pełni ściśnięte, ani w pełni rozciągnięte podczas normalnej pracy broni. Na przykład sprężyna AK nie ściska się całkowicie, zamiast tego zamek dobija o tylną część korpusu. To źle wpływa na charakterystykę odrzutu karabinu, ale dobrze wpływa na sprężynę, pozwalającą jej wytrzymać dłużej bez zużywania się. Być może jednak ważniejsze jest to, że sprężyna AK nigdy nie zbliża się do pełnego rozciągnięcia, co oznacza, że ​​nawet gdy zamek jest całkowicie zablokowany i zaryglowany, sprężyna nadal wywiera na niego dużą siłę. Oznacza to, że w sytuacjach, gdy komora jest zabrudzona lub nabój był szczególnie trudny do wyjęcia z magazynka i pochłaniał dużo energii niesionej przez suwadło, grupa zamka zawsze będzie miała dużo energii do zamknięcia i zaryglowania. To również kluczowy element niezawodności AK-47. Możesz zobaczyć różnicę, jaką to robi w domu, jeśli masz pod ręką przykłady AK i prawie każdego innego karabinu półautomatycznego: załaduj nabój do każdej komory i zamknij zamek. Następnie lekko go otwórz. Wiele innych broni pozostanie bez ryglowania w ten sposób, ale AK – pod warunkiem, że jego sprężyna napędowa nie jest zużyta – zawsze zamknie się i zablokuje, nawet w martwym punkcie z zerowym pędem do przodu.

Sprężyny magazynków to kolejny dobry przykład dramatycznego przeprojektowania systemu sprężyn Kałasznikowa. W porównaniu do swoich odpowiedników, sprężyny stosowane w magazynkach AK są wyjątkowo długie, co oznacza, że ​​również zapewniają bardziej równomierną, stałą siłę na półokrągłym stosie, dzięki czemu pierwszy nabój unosi się do pozycji, tak samo szybko jak ostatni. Poniższe porównanie pokazuje magazynek do AK-74 po lewej stronie, a po prawej magazynek do Lancera AWM ze sprężyną USGI. Zauważ, że sprężyna AK-74 jest prawie dwa razy dłuższa!

 

Ta sekcja nie byłaby kompletna bez wzmianki o na wpół znanej plecionej sprężynie młotkowej AK. Spleciona sprężyna była tu mądrym wyborem, ponieważ wyższa odporność na uderzenia sprężyny plecionej pozwala na jeszcze bardziej gwałtowne (a tym samym niezawodne) uderzenie młotka, zapewniając zapłon nawet odpornych spłonek do karabinów. Podobnie jak pozostałe sprężyny w karabinie, sprężyna młotkowa również nigdy nie może osiągnąć pełnego rozciągnięcia lub ściśnięcia.

  1. Projekt komory spustowej

Co prowadzi nas do komory spustowej AK. Pod wieloma względami jest to studium ortodoksji, ponieważ AK używa tej samej konstrukcji spustu z podwójnym hakiem Browninga, która pochodzi ze starej strzelby Auto-5. Jednak w połączeniu z tym prostym, niezawodnym systemem spustowym Browning jest automatycznym reduktorem ognia i szybkostrzelności Kałasznikowa, który nie tylko pozwala kontrolować ogień we wszystkich trybach za pomocą jednej dźwigni, ale także zmniejsza automatyczną szybkostrzelność do około 700 strzałów na minutę. Możesz zobaczyć, jak działa ta grupa wyzwalaczy w poniższym filmie:

Z pewnością zaprojektowano prostsze automatyczne grupy spustowe, ale Kałasznikowa to wciąż doskonała konstrukcja, która opiera się na sprawdzonym, prostym mechanizmie.

Ostatnią uwagą dotyczącą grupy kierowania ogniem jest sposób projektowania komory spustowej. W AR-15 grupa kierowania ogniem zajmuje niewielką przestrzeń, z bardzo małą ilością miejsca na ciała obce. W mało prawdopodobnym przypadku, gdy piasek dotrze do grupy kierowania ogniem, jest bardzo mało miejsca, aby przedostać się do samego mechanizmu. Jednak AK mają znacznie przestronniejszą obudowę komory spustowej, co czyni je znacznie bardziej odpornymi na inwazję gruzu i piasku. Jak każde urządzenie mechaniczne, nie są odporne na wnikanie zanieczyszczeń, ale dodatkowa przestrzeń znacznie zmniejsza ryzyko awarii w porównaniu z innymi konstrukcjami, które mają ciasno upakowane grupy wyzwalaczy. Ponadto, na koniec, znacznie ułatwia użytkownikowi czyszczenie tego obszaru bez jego demontażu.

  1. Szczegóły niezawodności AK

Na koniec omówimy niektóre drobne szczegóły dotyczące AK, których czytelnicy mogli nie uznać za świadczące o jej wiarygodności. Jednym z głównych czynników wpływających na projekt Kałasznikowa musiała być wydajność w niskich temperaturach. Jest nie do pomyślenia, że ​​tak nie było, biorąc pod uwagę rosyjski klimat. Widzimy wiele cech, które wydają się być kompromisem w tym zakresie. Duży i solidny wyłącznik bezpieczeństwa, który zwalnia i głośniej, przygotowując karabin do strzału, jest dobrodziejstwem na mrozie. Długa długość przełącznika daje użytkownikowi znaczną dźwignię, aby uwolnić go od lodu, śniegu i błota, podczas gdy krótka, wygodna dźwignia bezpieczeństwa innego karabinu może po prostu zostać całkowicie zamrożona.

Podobnie, dźwigniowy zwalniacz magazynka jest znacznie bardziej odporny na mrozy, niż zwalniacz guzikowy, co w połączeniu ze wspomnianą przewagą dźwigni magazynków typu rock-in daje użytkownikowi kałasznikowa znaczną przewagę w chłodne dni.

Na koniec nie zapominajmy o prostej skuteczności stałej, prawostronnej dźwigni przeładowania. Dla większości ludzi ich dominujące ramię (najczęściej prawe) jest silniejsze. Prawy uchwyt przeładowania posuwisto-zwrotnego AK nie jest najbardziej idealną konfiguracją do zawodów 3-gun, ale jest prawdopodobnie idealną konfiguracją do usuwania usterek i rozwiązywania problemów, szczególnie przy złej pogodzie.

Podsumowanie

Jak widzicie niezawodność AK-47 to nie wynik jednej rzeczy, która została zrobiona dobrze. Niezawodność AK-47 to składowa wielu elementów związanych zarówno z samą bronią, amunicją którą ta wykorzystuje oraz samą filozofią korzystania z broni. Oczywiście każdy z Was może wpaść do nas i sprawdzić jak AK-47 będzie działał w jego rękach!

Product added to cart