fbpx

Amunicja pośrednia 5,56 NATO vs 7,62×39

Amunicja pośrednia to standardowy wybór naboju do karabinu samopowtarzalnego. 5,56x45mm NATO i 7,62x39mm są zawsze w centrum dyskusji. Obie naboje zostały wykute w ogniu bitew w Wietnamie, Iraku i Afganistanie, a także w wielu innych konfliktach na całym świecie. W rezultacie są to dwa z najpopularniejszych nabojów pośrednich do karabinów na świecie.

Praktycznie każda armia na Ziemi używa jednej z tych dwóch amunicji pośrednich do swojego podstawowego karabinu bojowego. I jest ku temu dobry powód! Ich końcowa balistyka i skuteczność w walce w zwarciu (CQB) nie mają sobie równych. Ale który nabój do karabinu jest dla Ciebie bardziej odpowiedni i czy to ma znaczenie? Przyjrzyjmy się bliżej debacie na temat kalibru, która zdefiniowała światowy konflikt od czasów zimnej wojny: NATO 5,56x45mm kontra sowiecki 7,62x39mm.

Uwaga na temat nomenklatury: 223 Remington kontra 5,56 NATO. Należy pamiętać, że w tym artykule będziemy odnosić się zamiennie do pocisków NATO 223 Remington (223 Rem) i 5,56x45mm NATO. Różnice pomiędzy oboma tymi nabojami opisaliśmy w artykule Amunicja 5.56 NATO vs. 223 Remington – różnice.

Amunicja pośrednia 5,56 vs 7,62×39 –  wojna kalibru

Od czasu wojny w Wietnamie, kiedy 5,56 i 7,62x39mm po raz pierwszy zmierzyły się od stóp do głów, wiele armii na całym świecie przyjęło jeden z tych nabojów do karabinów jako standard dla swojego podstawowego karabinu bojowego. Doprowadziło to do tego, że wiele forów internetowych poświęconych broni zagłębiło się w intensywne, gorące debaty na temat skuteczności bojowej tej amunicji pośredniej, aby określić, która z nich jest „najlepsza”. Większość z tych debat dotyczących kalibrów sprowadza się do balistyki końcowej, skutecznego zasięgu, siły obalającej, prędkości wylotowej, celności i masy pocisku.

Obóz pracy z 7,62×39

W jednym obozie mamy towarzyszy 7,62×39 z ich karabinami szturmowymi AK-47, wariantami AKM, karabinami SKS i karabinami maszynowymi RPK. Zgłaszają, że 7,62×39 wystrzeliwuje cięższą kulę, która trafia z energią kinetyczną odpowiadającą Młotowi Thora, lepszą penetracją i wystarczającą siłą obalającą, aby wprowadzić syberyjskiego niedźwiedzia brunatnego w permanentną hibernację.

Kapitaliści z 5,56 NATO

W drugim obozie są strzelcy korzystający z naboju 5,56 NATO z ukochaną platformą AR, karabinkiem M16, M4, lub wszelkimi ich kombinacjami. Ci strzelcy głoszą, że „prędkość zabija” i lżejszy pocisk poruszający się z dużą prędkością wylotową jest lepszy. Taka amunicja pośrednia powoduje ogromne uszkodzenia poprzez wstrząs hydrostatyczny. Z bardziej płaską trajektorią i mniejszym odrzutem, strzelcy 5,56 z dumą chwalą się celnością karabinu snajperskiego na dłuższych dystansach, o których tłum chłoporobotników strzelających nabojem 7,62×39 mógłby tylko pomarzyć.

Prawda jest taka, że ​​oba wymienione typy amunicji pośredniej są niezwykle skuteczne w walce na bliski dystans i potyczkach na dłuższych dystansach, co zostało wielokrotnie udowodnione w Iraku i Afganistanie. Bez względu na to, jaki wybierzesz, nie zawiedzie w sytuacji samoobrony.

Jednak to, która amunicja pośrednia będzie dla ciebie najlepsza, jest głębszym pytaniem, które uzasadnia szersze porównanie pocisków NATO 5,56 i 7,62×39. Zacznijmy od przeanalizowania specyfikacji wkładów dla każdego.

Specyfikacja amunicji pośredniej

Oceniając dwie naboje do karabinu, dobrą praktyką jest przyjrzenie się specyfikacjom nabojów, aby zobaczyć, jak prezentują się zestawione ze sobą. I chociaż 5,56 i 7,62×39 nie mogą się bardziej różnić od siebie, istnieją pewne niuanse, które możemy ocenić na podstawie specyfikacji.

Pierwszą zasadniczą różnicą jest średnica pocisku, który wystrzeliwuje każdy nabój. 5,56 wystrzeliwuje pocisk o średnicy 0,224 cala, a 7,62 wystrzeliwuje pocisk o średnicy 0,312 cala. Jest to wada w rosyjskiej nomenklaturze, która dezorientuje niektórych nowych strzelców, ponieważ 7,62×39 nie wystrzeliwuje pocisku o średnicy 7,62mm (0,308”), jak 7,62×51 NATO (308 Winchester). Zamiast tego wystrzeliwuje pocisk o średnicy 0,312 cala, taki jak brytyjski nabój 303.

To pozwala nam wiedzieć, że 7.62×39 będzie prawdopodobnie strzelał cięższym pociskiem z mniejszą prędkością wylotową, podczas gdy 5.56 będzie strzelał mniejszym pociskiem z wyższą prędkością wylotową.

Szersza średnica podstawy 7,62 pozwala na większą pojemność łuski niż 5,56, która jest potrzebna do wypychania pocisków cięższego kalibru z akceptowalną prędkością, aby były skuteczne na dłuższych dystansach. Z drugiej strony 5.56 ma dłuższą całkowitą długość, przez cieńszą i dłuższą łuskę, podczas gdy łuska 7.62 jest krótsza i szersza.

Ostatnią dużą różnicą jest maksymalne ciśnienie. 5,56 wytwarza wyższe ciśnienie w komorze, aby osiągnąć te wyższe prędkości, które są potrzebne, aby być skutecznym w walce, podczas gdy 7,62×39 może wytrzymać przy niższym ciśnieniu. Teraz, gdy lepiej rozumiemy specyfikację naboju, porozmawiajmy o odrzucie.

Odrzut amunicji pośredniej

Chociaż oba naboje do karabinów stają się coraz bardziej popularne w społeczności myśliwskiej, są przede wszystkim amunicją frontową dla oddziałów bojowych. W związku z tym preferowane jest posiadanie pocisku, który ma mniejszy odrzut, ponieważ pozwala na szybsze oddanie strzału podczas strzelania półautomatycznego. Zarówno 5,56, jak i 7,62 mają bardzo niski odrzut w porównaniu z większymi pociskami, takimi jak 308 Winchester, 30-06 Springfield i 7,62x54R.

Odczuwalny odrzut jest przede wszystkim funkcją wagi pocisku, pojemności łuski i wagi karabinu. Dlatego cięższy pocisk z większym ładunkiem prochu będzie odrzucał mocniej, niż lżejszy pocisk z mniejszym ładunkiem prochu. 7,62×39 zwykle wystrzeli pocisk 123 gr, podczas gdy nabój NATO 5,56 zwykle wystrzeli pocisk 55 lub 62 gr (chociaż można również użyć cięższych pocisków).

Zakładając 3,5 kg karabin, 7,62 będzie miał odrzut o około 40% mniejszy odrzut w porównaniu do pocisku NATO 5,56. I nie jest to zbyt zaskakujące, ponieważ 5.56 strzela znacznie lżejszym pociskiem (choć z większą prędkością wylotową) niż amunicja pośrednia 7.62×39.

Teraz prawdą jest, że 5.56 ma mniejszy odrzut i jest to preferowane, ale odrzut z 7.62 nie jest przytłaczający dla żadnej części wyobraźni. Strzelcy nie powinni odczuwać dużego dyskomfortu niezależnie od typu amunicji pośredniej, ponieważ oba typy strzelają bardzo przyjemnie.

Odrzut jest dodatkowo łagodzony w platformie AR dzięki zastosowaniu rury buforowej i bufora odrzutu w celu złagodzenia ruchu posuwisto-zwrotnego grupy nośnej zamka (BCG) podczas strzelania. Wielu strzelców, którzy używali AR-15, opisuje go jako praktycznie zerowy odrzut, co sprawia, że ​​strzelanie jest marzeniem.

Jedną z głównych różnic, jeśli chodzi o odrzut, jest różnica między ogniem półautomatycznym a ogniem ciągłym (czyli szczęśliwym przełącznikiem). W przypadku ognia w pełni automatycznego różnica jest zauważalna między dwoma pociskami karabinowymi. Większy odrzut 7.62 będzie trudniejszy do kontrolowania w trybie pełnej automatyki w porównaniu z 5.56.

Teraz w przypadku karabinów maszynowych lub tych używających dwójnóg, takich jak RPK lub M249 SAW, nie będzie różnicy w pełnej automatyce, ponieważ montaż lub dwójnóg pomoże złagodzić uniesienie lufy. Jednakże, jeśli chodzi o uniesienie lufy podczas używania karabinu szturmowego, karabinek M4 i nabój NATO 5,56 są łatwiejsze do kontrolowania.

Tłok gazowy o krótkim skoku, brak bufora odrzutu i ogólnie cięższy pocisk dla AK-47 wpływają na większe uniesienie lufy podczas strzelania automatycznego. Chociaż nie jest niemożliwe kontrolowanie 7,62×39 w pełnej automatyce, potrzeba więcej treningu, praktyki i siły, aby utrzymać lufę w dół w porównaniu do karabinka M4 i 5,56.

Trajektoria lotu pocisku

Trajektoria to sposób, w jaki określamy ilościowo tor lotu pocisku do celu, mierzony w calach lub centymetrach spadku pocisku. Preferowana jest bardziej płaska trajektoria, ponieważ wymaga mniej regulacji wzroku i zapewnia większy skuteczny zasięg.

Prędkość wylotowa może również wpływać na trajektorię, ponieważ pocisk poruszający się z dużą prędkością dociera do celu szybciej i zapewnia grawitacji mniej czasu na zmianę toru lotu. A jeśli chodzi o prędkość wylotową i trajektorię, 223 Rem pozostawia 7,62×39 daleko z tyłu.

Patrząc na tabele balistyczne dla obu typów amunicji pośredniej, możesz zobaczyć, o ile bardziej płaski jest tor lut pocisku 5,56 w porównaniu do 7,62.

Na 400 metrach, że 62-grainowy pocisk NATO 5,56 opada o około 58 cm, podczas gdy 7,62×39 opada o ponad 111,5cm. To praktycznie dwukrotna różnica między oboma nabojami.

Nabój 5,56 NATO został zaprojektowany tak, aby był skuteczny w starciach na dalekie i krótkie dystanse, a lekkie, superszybkie pociski 55 gr i 62 gr używane przez wojsko USA są w tym niezwykle skuteczne. Chociaż 7,62×39 może nadal być skuteczny na dystans, wymaga znacznie większej regulacji celownika, aby uwzględnić ogromny spadek pocisku, jakiego doświadcza pocisk poza 300 metrami. Pod względem trajektorii nabój NATO 5,56 jest bez wątpienia lepszym rozwiązaniem strzeleckim jako amunicja pośrednia.

Precyzja

7,62×39 ma trochę złą reputację jako niedokładny nabój. Część z tych przekonań wynika prawdopodobnie z niespójności w samej amunicji, a reszta jest nieodłączną cechą platformy AK. Procesy produkcyjne byłego bloku komunistycznego nie miały certyfikatu ISO 9001. W związku z tym czasami zaobserwowano niespójności w ładunku prochu lub głębokości osadzenia pocisku 7,62×39, a te różnice między pociskami będą miały wpływ na punkt trafienia. Niezawodność jest zawsze ważna w karabinie bojowym, a platforma AK znana jest z niezniszczalnej niezawodności. Jednak, aby to osiągnąć, AK zaprojektowano z większymi tolerancjami (zwłaszcza w komorze), co często prowadzi do zmniejszenia celności. Ponadto większość nabojów 7,62 ma stalową łuskę, co nie pozwala łusce przylgnąć do komory podczas strzelania.

Ale co ze współcześnie wyprodukowaną amunicją 7,62? Nowo wyprodukowana amunicja 7,62×39 jest znacznie bardziej spójna, niż jej nadwyżkowa poprzedniczka z demobilu. Jednak większość waszej taniej amunicji w stalowej łusce nie będzie się równać (nawet droższa 7,62×39) z powtarzalnością i dokładnością produkcji 5,56.

Współczynnik balistyczny

Współczynnik balistyczny (BC) to liczbowe przedstawienie tego, jak dobrze pocisk jest odporny na wiatr i opór powietrza. Jest to miara aerodynamiki pocisku. Preferowany jest wysoki BC i oznacza, że ​​pocisk będzie łatwiej radził sobie z wiatrem. Sposób obliczania BC jest dość skomplikowany i nie ma znaczenia dla tego artykułu, jednak cięższe pociski będą miały zazwyczaj wyższy współczynnik balistyczny. Można by wtedy logicznie wysunąć teorię, że 7,62×39 będzie dominować pod względem BC, ponieważ wystrzeliwuje cięższy pocisk… ale tak nie jest.

Projekt pocisku również odgrywa rolę w obliczeniach BC, a krótsze/grubsze pociski o średnicy 0,312 cala używane w 7,62 nie są najbardziej aerodynamiczne. W związku z tym 5,56 nieznacznie przewyższa 7,62 pod względem współczynnika balistycznego. Średnio 5,56 będzie miało BC 0,29, podczas gdy 7,62 będzie miało 0,27. Nie jest to duża różnica, ale 5.56 będzie nieco bardziej odporny na znoszenie wiatru.

Przebijalność amunicji pośredniej

Przebijalność (SD) jest miarą tego, jak dobrze pocisk przebija cel. Jest to niezwykle ważne podczas polowania na grubą zwierzynę, ponieważ potrzebujesz pocisku, który może przebić grubą skórę, kości i ścięgna. Przebijalność jest obliczana przez porównanie wagi pocisku i średnicy pocisku. Im większa liczba, tym skuteczniejsza będzie penetracja celu.

Im większe SD, tym głębiej pocisk przebije cel. Chociaż 7,62×39 używa cięższego pocisku, nie koreluje to ze wzrostem SD, ponieważ porusza się z mniejszą prędkością. W przeciwieństwie do tego 5.56 porusza się z wyższą prędkością i koncentruje całą swoją siłę na małym obszarze. W związku z tym porównania przebijalności między 5,56 a 7,62 są praktycznie identyczne.

Reelaboracja

Reelaboracja pozwala strzelcom dostosować naboje do swoich konkretnych potrzeb. Możesz dostosować prędkość wylotową, energię wylotową, długość całkowitą i rodzaj pocisku, aby dostosować idealny nabój do swojego karabinu. Inną główną zaletą elaboracji jest oszczędność kosztów. Elaboracja własnej jest zazwyczaj tańsze, niż kupowanie fabrycznie nowej amunicji. Inaczej jest w przypadku 7,62×39. Ponieważ pocisków o średnicy 0,312” nie ma zbyt wiele, a mosiężne łuski 7,62 są trudne do zdobycia, taniej jest strzelać fabrycznie nową amunicją 7,62×39 w stalowej obudowie, niż ją elaborować.

Z drugiej strony mosiężna łuska 223 Rem jest łatwa do zdobycia i niezwykle tania, podobnie jak pociski o średnicy 0,224”. Dlatego elaboracja 223 Remington jest bardzo opłacalna i może z łatwością obniżyć koszt strzelania.

Ceny i dostępność amunicji pośredniej

W Polsce po wybuchu otwartej wojny na Ukrainie ceny amunicji pośredniej wystrzeliły do góry. O ile przed 24 lutego można było ją kupić za 1.60 zł 223 Rem i 1.20 za 7,62, to w chwili obecnej trudno jest kupić nabój 223 za mniej niż 3 zł i nabój 7,62 za mniej, niż 2 zł.

Perspektywy nie są jednak złe. Amunicja pośrednia 5,56 NATO jest w ciągłej produkcji i raczej nigdy jej nie zabraknie. Amunicja 7,62 zalega w milionowych ilościach w magazynach całego świata. Jeszcze nasze wnuki będą z niej strzelały.

Postrzelaj!

Amunicja pośrednia o jakiej mówimy jest dostępna na naszej strzelnicy. Możesz postrzelać z niej z różnych platform strzelecki, zarówno z AR, Grota, AK i innych. Zadzwoń już teraz i umów swoją wizytę na strzelnicy!

Product added to cart