fbpx

Defensive Pistol

 

Użycie pistoletu w samoobronie: prawo – psychologia – taktyka – technika

Szkolenie prowadzone będzie w sposób odzwierciedlający realizm sytuacji wymagających użycia broni krótkiej. Człowiek, który po raz pierwszy staje w obliczu realnej walki z użyciem broni działa pod wpływem bardzo silnego stresu. Doświadcza gwałtownego bicia serca, przyspieszonego oddechu, drżenia kończyn, znacznego spadku poziomu sprawności palców dłoni oraz tzw. widzenia tunelowego, a zdolność do szybkiej analizy i podejmowania krytycznych decyzji jest znacznie ograniczona.

Powyższe realia wymuszają uwypuklenie aspektów psychologicznych i taktycznych a także selekcję technik nie pod kątem działań antyterrorystów czy komandosów lecz specyfiki sytuacji wymagających użycia broni w samoobronie.

  1. Combat Mindset – właściwe nastawienie psychiczne i proces jego budowania na co dzień. Efektem jest uświadomienie sobie, że pistolet, który nosisz może być tym, co może uratować ci życie, być może nawet za chwilę. Kiedy staniesz w obliczu zagrożenia, to nie będzie przy tobie uzbrojonych kolegów z oddziału i wielu innych elementów wsparcia, lecz jedyne, co stanie między tobą a zagrożeniem, będą twoje umiejętności.
  1. Mentalność sportowca pozostaw na strzelnicy. Strzelec sportowy prezentuje swoje umiejętności w ściśle określonych warunkach, wg zasad, które zna, w bezpiecznym dla niego środowisku – bo cele, do których strzela nie próbują pozbawić go życia. Najgorsze, co może go spotkać jest to, że przegra zawody i będzie musiał sobie powiedzieć, że po prostu wygra następne. Ktoś, kto pracuje z bronią nie ma takiego komfortu. Jeżeli nie będzie wystarczająco skuteczny w dniu swoich „zawodów”, to w następnych już nie wystartuje. W tych zawodach jedyną nagrodą dla zwycięzcy jest to, że pozostał przy życiu, a zdobywca drugiego miejsca po prostu idzie do piachu.
  1. Situational Awareness – świadomość otoczenia i umiejętność podświadomego dostosowywania poziomu czujności do symptomów (lub ich braku) ewentualnego zagrożenia – kod kolorów Coopera. Musisz wykształcić w sobie taki stan świadomości na co dzień, który pozwoli ci, w przypadku pojawienia się nagłego i zaskakującego zagrożenia, uniknąć zdziwienia i niedowierzania, ale przyjąć to z nastawieniem na natychmiastowe rozwiązanie problemu.
  2. Gun Sensitivity – stan szczególnego – najpierw świadomego, a po pewnym okresie treningu – podświadomego wyczulenia na otoczenie w sytuacji, kiedy posiadasz przy sobie
  3. Postępowanie w przypadku percepcji zagrożenia – OODA loop – pętla decyzyjna. Jest to cykl składający z podświadomego oczekiwania (obserwacja) i świadomej reakcji (orientacja, decyzja, akcja).
  4. Mental Trigger – ustanowione, przemyślane i zakodowane zarówno w świadomości, jak i podświadomości działania przeciwnika (przeciwników), które determinują poziom zagrożenia i w konsekwencji odpowiedź na to zagrożenie.
  5. Dobór technik posługiwania się bronią i strzelania oraz taktyki rozwiązywania różnych sytuacji ogniowych oparty został na dogłębnej analizie mających miejsce sytuacji z użyciem broni krótkiej, dlatego też odzwierciedla realizm oraz dynamikę tych sytuacji.
  6. Maksymalne uproszczenie technik – jedno rozwiązanie na kilka problemów, różne techniki wywodzące się z tego samego „pnia” itp. – ułatwia wyrobienie odpowiednich reakcji oraz nabranie pełnego automatyzmu i co najważniejsze umożliwia wykonanie ich w stanie ograniczenia zdolności psycho-motorycznych. Podczas realnej walki pozwala to skupić się na taktyce rozwiązywania sytuacji, a obsługę broni i trafianie celu pozostawia wyrobionym odruchom i pamięci mięśniowej.

Użycie pistoletu do celów samoobrony zawsze odbywa się na czterech płaszczyznach: prawa, psychologii, taktyki oraz techniki, co – w sposób naturalny – wymusza wyodrębnienie w ramach szkolenia czterech modułów: prawo, psychologia, taktyka oraz technika. Wiele aspektów dot. użycia broni w samoobronie leży na styku co najmniej dwóch płaszczyzn, np. psychologii i taktyki, co powoduje, iż osiągnięcie celów dydaktycznych szkolenia wymaga płynnego przechodzenia od modułu do modułu, a niejednokrotnie przeplatania modułów w trakcie trwania szkolenia.

Ramowy program szkolenia i zawartość merytoryczna:

  1. Istota samoobrony.
  2. Użycie broni palnej w obronie koniecznej.
  3. Zagrożenia uzasadniające użycie broni palnej.
  4. Charakter i dynamika zdarzeń wymagających użycia broni palnej w samoobronie.
  5. Aspekty psychologiczne użycia broni palnej.
  6. Taktyka użycia pistoletu w samoobronie.
  7. Techniki użycia pistoletu w samoobronie.
  8. Postępowanie po użyciu broni palnej.

Czas trwania.

Szkolenie jednodniowe. Czas trwania około 10 godzin.
Wykład, pokaz i trening bezstrzałowy wszystkich technik, strzelanie na strzelnicy.
Ilość amunicji: 50 – 100 sztuk.
Terminy i koszt? Podamy już wkrótce, ale już można zgłaszać chęć udziału na biuro@zbrojowniamodlin.pl

Kto prowadzi zajęcia? Sam Jarosław Hebda. Ten szkoleniowiec nie wymaga przestawienia ale dla porządku dodamy, że :

  • Jest doktorem nauk o bezpieczeństwie
  • Biegły sądowy w zakresie użycia broni palnej
  • Jest wszechstronnie wyszkolonym specjalistą ochrony osobistej
  • Posiada duże doświadczenie jako menedżer w sektorze bezpieczeństwa – przez ponad dekadę kierował kilkusetosobowym zespołem pracowników ochrony
  • Posiada rozległą wiedzę, wysoki poziom umiejętności oraz bogate doświadczenie.

 

Product added to cart