Broń bojowa – czym jest?

Gdy myślimy „broń” to broń bojowa ukazuje się naszej wyobraźni jako pierwsza. To oczywiste, jako że pierwotnym zadaniem broni, było używanie jej w boju. Zastosowanie bojowe broni zarówno przez wojsko jak i przez inne formacje mundurowe jest nadal najczęstszym sposobem wykorzystania broni palnej.

Broń bojowa – definicja

Broń bojowa, pomimo że wykorzystuje często tą samą amunicję jak broń sportowa, ma inną definicję, konstrukcję i przeznaczenia. To broń dedykowana do celów bojowych posiada swoje specjalnie właściwości. W takiej broni głównym założeniem będzie zdolność do wykonania postawionego jej zadania. Długość lufy czy rękojeści wpływa na jej użytkowanie i przenoszenie. Broń bojowa cechuje się zazwyczaj małą masą. Powód? Jest bardzo często noszona na pasie w kaburze. Oczywiście stwierdzenie, że taka broń będzie zawsze lekka jest błędne. Jednak niższa masa własna pozwala po prostu ją dodatkowo doposażyć. Najczęściej w różnego rodzaju latarki, kolimatory, lasery i inne urządzenia bojowego przeznaczenia.

Broń bojowa musi być co do zasady możliwie lekka, ponieważ stanowi jeden z wielu elementów wyposażenia żołnierza, który musi być transportowany razem z żołnierzem. Im lżejsza jest broń, tym więcej można zabrać amunicji, oraz łatwiej przewozi się ludzi i sprzęt środkami transportu szczególnie wrażliwymi na masę, to jest samolotami, śmigłowcami, łodziami, itd.

Niezawodność w broni bojowej

Broń poza powyższymi cechami musi być niezawodna. Broń taka używana jest do ochrony życia i nie może odmówić posłuszeństwa, tylko dlatego że jej właściciel w ferworze walki zapomniał jej nasmarować, czy nie zastosował dedykowanej amunicji. Bojowa broń celowo jest luźniej spasowana, żeby zanieczyszczenia nie doprowadziły do szybkiego jej zacięcia.

Zabezpieczenia w broni bojowej

Bardzo często broń bojowa ma zdublowane, a nawet potrojone systemy bezpieczeństwa. Przykład znajdziemy choćby w pistoletach firmy Glock. Po przeładowaniu iglica nie jest całościowo napięta. Całkowite jej naprężenie następuje dopiero po tzw. pełnym wybraniu luzu na spuście. Dodatkowo często stosowane są zabezpieczenia samego spustu w postaci dodatkowej blokady zwalnianej naciśnięciem palca. Pistolety wzorowane konstrukcji Colt 1911, posiadają dodatkowo blokadę w chwycie broni. Takie zabezpieczenia mają duże znaczenie w momencie, gdy broń używana jest w sytuacjach wyjątkowo stresujących. Twardy spust dodatkowo zapobiega przypadkowemu wystrzałowi podczas jej dobycia z kabury, jeżeli ktoś przypadkowo położy na nim palec. Karabinki wojskowe mają zazwyczaj dwa razy twardsze spusty, niż karabinki używane do celów sportowych.

Kto korzysta z broni bojowej?

Jednym z czynników, który sprawia że broń bojowa ma być prosta, skuteczna, niezawodna i wręcz „idiotoodporna” jest jej sam docelowy użytkownik. W przypadku masowych konfliktów do armii wcielani są poborowi, którzy przed wysłaniem w rejon walk nie mieli możliwości odbyć długiego i specjalistycznego szkolenia strzeleckiego. Uczeni są oni szybko, podstawowych zasad posługiwania się bronią palną. Jej prostota jest wtedy zaletą. To samo dotyczy utrzymania broni we właściwym stanie technicznym. Często szeregowy żołnierz nie ma czasu, wiedzy, albo motywacji, aby utrzymać swój karabin w idealnym stanie. Przykładem są choćby problemy Amerykanów z pierwszymi generacjami karabinka M16 w Wietnamie. Broń dla poborowych musi być prosta i niezawodna.

Standaryzacja

Z uwagi na specyfikę działań wojskowych broń bojowa jest najczęściej mocno zestandaryzowana. Tutaj nie ma miejsca na indywidualizację broni, ponieważ nie ma na to czasu, pieniędzy, a przeróbki broni mogą utrudnić jej wykorzystanie na polu walki. Dlatego wojsko ma swoje konkretne modele broni, które stara się użytkować w jak najmniejszej liczbie wersji.

Wady i zalety broni bojowej?

Zapewne właściwości broni bojowej przez strzelca sportowego zostanie odebrana jako wady. Jednak należy pamiętać, że broń taka jest użytkowania w zupełnie innych warunkach. Wysoki stopień bezpieczeństwa to podstawowa właściwość, którą taka broń musi się cechować. Ważniejsze w tym wypadku jest życie ludzkie, niż wynik na tarczy.

Product added to cart