fbpx

Broń sportowa – jak ją definiować?

Broń sportowa, to taka, którą możesz pozyskać na pozwolenie wydawane na broń sportową. Jak wygląda urzędniczo-policyjna terminologia w tym zakresie? Czym różni się broń sportowa, od broni bojowej? Wyjaśniamy poniżej.

Definicja broni sportowej

Co to jest broń sportowa? Najprościej ujmując, jest to broń używana w celach sportowych. Czy karabinek AKM, albo pistolet Glock może być bronią sportową? Może być, jeżeli ktoś wykorzystuje go w celach sportowych. Strzelanie sportowe to nie tylko ścisła dyscyplina olimpijska, ale też zwykłe użytkowanie broni, realizowane w formie rywalizacji z innymi strzelcami. Rywalizacji na celność lub na czas.

Wspomniany karabinek AK może nie być najlepszym wyborem, jeżeli chodzi o używanie broni w celach sportowych. Naturalnie można przebudować tą broń tak, że znacząco poprawią się jej parametry i ergonomia. Niemniej w sporcie i rywalizacji na wysokim sportowym poziomie wykorzystuje się odpowiednią broń produkowaną w celach właśnie użytkowania sportowego.

Broń sportowa, a broń bojowa

Broń sportowa w większości wypadków będzie się znacznie różnić od broni bojowej. Podstawową różnicą może być np. jej masa. Dla sportowca cięższa broń zapewnia większą stabilność i mniejszy odrzut. Broń sportowa produkowana do celów sportowych zazwyczaj ma o wiele mniejsze tolerancje na luzy przy pracy mechanizmów, gdyż jest ona wykorzystywana w zdecydowanie lepszych warunkach, niż typowa bojowa broń. Sportowiec użytkuje broń w bardzo wąskim zakresie warunków atmosferycznych i najczęściej chroni ją odpowiednim futerałem.

Pistolety i karabinki sportowe mają zupełnie inne spusty. Mechanizmy te można uruchomić, przykładając zdecydowanie mniejszą siłę. Dzięki temu można oddawać strzał szybciej i precyzyjniej. Cecha ta nie jest pożądana w broni bojowej, gdyż podwyższony stres i trudniejsze warunki pracy mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo w jej użytkowaniu.

Bardzo często pistolety sportowe mają znacznie grubsze lufy. Pozwala im to pracować w lepszym komforcie termicznym a dzięki temu, utrzymać wysokie parametry pracy nawet podczas intensywnego strzelania. Grubsza i cięższa lufa poprawia stabilizację broni i zmniejsza jej podrzut podczas strzelania. Broń sportowa jest też zazwyczaj z wyżej wymienionych powodów znacznie droższa w zakupie. Wpływ na to ma lepsze wykonanie, ale też wyposażenie jak np.: wysokiej jakości przyrządy celownicze.

Użytkowanie broni sportowe

Niestety broń przeznaczona do celów sportowych jest też trudniejsza w użytkowaniu i dedykowana zazwyczaj jest z tego powodu bardziej doświadczonym strzelcom. Pasowania konstrukcyjne w takiej broni są znacznie mniejsze i do jej prawidłowej pracy czasami trzeba dobrać sobie odpowiednią amunicję lub zmienić części takie jak sprężynę urządzenia powrotnego.

Charakterystyka działania broni sportowej może być dla wielu strzelców jej głównym minusem. Nie można jednak zapominać, że to nie są wady a po prostu właściwości, które jest w stanie wykorzystać strzelec z odpowiednio wysokim doświadczeniem.

Broń sportowa na początek?

Jaka jest idealna broń dla strzelca z zezwoleniem sportowym na początek przygody sportowej? Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. Najważniejsze jest aby nabyć pierwszą sztukę do konkurencji, które chcemy strzelać i zacząć strzelać. Idealnym początkiem przygody z konkurencjami pistoletowymi może być większość popularnych pistoletów z polimerową ramą. Większość strzelb dobrze sprawdzi się w zawodach typu Shoot off. Dzięki udziałowi w imprezach strzeleckich sam strzelec szybko uzyska wiedzę i wyrobi sobie opinię na temat swoich potrzeb. Broń sportowa niejedno ma oblicze.

Product added to cart