fbpx

Pozwolenie na broń

⚠️Twoje pozwolenie na broń z KSK Zbrojownia Modlin‼️🎯

 

💥 Od zera do własnego pozwolenia! Co należy zrobić?

  1. Wypełnić deklarację i uiścić opłaty członkowskie. Wszystko załatwisz u nas w biurze podczas jednej wizyty, lub zdalnie jeśli to dla Ciebie wygodniejsze.
  2. Przygotować się z wiedzy teoretycznej oraz praktycznej pod okiem doświadczonych instruktorów. Egzamin nie jest trudny, a my dostarczamy obszerne materiały do przygotowania się.
  3. Zdać egzamin na patent strzelecki organizowany przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego na naszym obiekcie. Będziesz zdawał egzamin na broni, na której uczyłeś się w czasie kursu.
  4. Wystąpić o licencję sportową na portalu PZSS. Pokażemy co i jak.
  5. Odbyć wymagane badania lekarskie. Pokierujemy Cię do sprawdzonej i profesjonalnej przychodni.
  6. Odebrać od nas komplet dokumentów potrzebnych by wystąpić o pozwolenie na broń (ZARÓWNO KOLEKCJONERSKĄ JAK I SPORTOWĄ). Pomagamy bezpłatnie z ich przygotowaniem.
  7. Złożyć dokumenty do właściwego organu Policji. Pokierujemy Cię do właściwego!
  8. Czekać na decyzję w/w organu. Decyzja najczęściej zapada w ciągu 3-4 tygodni.

💥 Jaką broń możesz pozyskać na pozwolenia sportowe i kolekcjonerskie?

Zgodnie z Podstawą prawną Art. 10 ust. 4 Ustawy o Broni i Amunicji z 21 maja 1999 r. na pozwolenie do celów sportowych, które przy naszej pomocy uzyskacie, możecie zakupić:

  1. broń bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm;
  2. broń centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm;
  3. broń gładkolufową;
  4. broń przystosowaną do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego

czyli w zasadzie wszystko, co przychodzi do głowy laikom strzelectwa rozpoczynającym swoją przygodę jak np. Glock, popularny kałach (AK-47), shot gun(strzelba), karabin M4, rewolwer, itp.

Spektrum broni, którą możecie uzyskać na pozwolenie kolekcjonerskie jest tak szerokie, że wyszczególniamy to, czego NIE MOŻECIE kupić, jak np.:

  1. samoczynnej broni palnej, zdolnej do rażenia celów na odległość, tzw. full-auto;
  2. broni palnej wytworzonej lub przerobionej w sposób pozwalający na zatajenie jej przeznaczenia, a także broni imitującej inne przedmioty;
  3. broni palnej, której nie można wykryć przy pomocy urządzeń przeznaczonych do kontroli osób i bagażu;
  4. broni palnej wyposażonej w tłumik huku lub przystosowanej do strzelania z użyciem tłumika huku.

Zapisz się na kurs na patent TUTAJ

💥 Centrum wszystkiego co was nurtuje, czyli najczęściej zadawane pytanie, na które spieszymy z odpowiedzią!

  1. Czy z broni kolekcjonerskiej można strzelać?

Broń kolekcjonerska jest doskonałą lokatą kapitału, natomiast nie oznacza to, że ma leżeć w sejfie i czekać na sprzedaż lub przekazanie w spadku. Naturalnie można zabrać ją na strzelnicę i w warunkach do tego stworzonych miło spędzić czas.

  1. Czy broń kupimy tylko w sklepie?

Nie. Tak jak w każdej dziedzinie istnieje rynek wtórny, z którego możemy pozyskać używaną broń od osób prywatnych. Sprzedawcy często wystawiają to co im zalega na portalach aukcyjnych, grupach dla miłośników czy portalach społecznościowych. Sprzedaż odbywa się na podstawie zaświadczenia oraz umowy kupna-sprzedaży broni jak w sklepie. W przypadku takiej broni również należy pamiętać o obowiązku rejestracji we właściwym organie policji.

  1. Czy można pożyczyć broń drugiej osobie?

Tak. Zgodnie z art. 28 UoBiA możemy użyczyć broń przeznaczoną do celów sportowych lub łowieckich, ale tylko osobie posiadającej pozwolenie na broń do tych samych celów. Krótko mówiąc myśliwy nie może pożyczyć swojej broni sportowcowi, a sportowiec swojej myśliwemu.

  1. Czy odbywają się kontrole osób posiadających broń?

Cyklicznie mogą odbyć się kontrole, szczególnie przed zakupem pierwszej jednostki broni. Zostaje sprawdzony poprawny sposób przechowywania broni w sejfie i przeprowadzony krótki wywiad. Kontrole najczęściej są umawiane telefonicznie i przebiegają w miłej atmosferze.

  1. Gdzie można strzelać?

Strzelania rekreacyjne, sportowe oraz szkoleniowe mogą odbywać się tylko i wyłącznie na obiektach do tego przeznaczonych – zarejestrowanych strzelnicach. Wyjątkiem są myśliwi używający broni na polowaniach lub użycie broni w celach obrony koniecznej.

  1. Czym jest obrona konieczna?

Zgodnie z Art. 25 i 26 kk. w przypadku stanu wyższej konieczności nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

  1. Jak należy przenosić broń?

Broń zgodnie z przepisami powinniśmy przenosić w przylegającej do ciała kaburze, w możliwie jak najmniej widoczny sposób lub w futerale do tego przeznaczonym. Co istotne broń przeznaczona do celów sportowych może być przenoszona w sposób załadowany (z podpiętym magazynkiem), a broń kolekcjonerska bezwarunkowo musi być rozładowana. Wyjątek stanowią myśliwi podczas polowania, których reguluje art. 43 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie.

  1. Gdzie należy przechowywać broń?

Niezależnie czy jest to pistolet, czy karabin, broń musimy przechowywać w sejfie oznaczonym klasą minimum S1. Nie możemy trzymać jej w szafce nocnej, pod poduszką ani w regale.

  1. Czy mogę spotkać się z odmową na pozwolenie na broń?

Jeśli spełniasz warunki opisane wyżej tj. zdałeś egzamin na patent, przeszedłeś pomyślnie badania, nie stanowisz zagrożenia dla innych oraz posiadasz status osoby niekaranej NIE MOŻESZ uzyskać odmowy do posiadania broni. Nie decyduje o tym żadne prawo uznaniowe.

  1. Czy pozwolenie na broń trzeba odnawiać?

Pozwolenie na broń jest przyznawane dożywotnio – tak długo jak nie zostanie Ci ono zabrane przez właściwy organ policji – będziesz je mieć.

W przypadku pozwolenia kolekcjonerskiego nie trzeba w zasadzie robić nic, poza pozostawaniem zrzeszonym ze stowarzyszeniem, co najczęściej oznacza tylko opłacenie składki rocznej.

Pozwolenie do celów sportowych oznacza wzięcie udziału w zawodach do ostatniego dnia grudnia, na których odhaczymy 8 konkurencji(na przykład 4 pistoletowe, 2 karabinowe i 2 strzelbowe). W praktyce oznacza to jedną wizytę na strzelnicy podczas roku, gdzie w ok. 2h zawodów przedłużymy licencje.

  1. Gdzie można kupić broń?

Broń kupimy w koncesjonowanych sklepach, z rynku wtórnego od osób prywatnych, kolekcjonerów lub podczas wydarzeń jak nasz Gun Bazar https://zbrojowniamodlin.pl/wiosenny-bazar-kup-sprzedaj-przetestuj/.

  1. Czy o pozwolenie kolekcjonerskie i sportowe staramy się oddzielnie?

Uzyskasz od nas komplet dokumentów zarówno do pozwolenia kolekcjonerskiego jak i sportowego. Patent jak i badania nie wyszczególniają jednego czy drugiego, więc wszystko robimy „za jednym zamachem”.

  1. Jaki jest koszt kursu przygotowującego do egzaminu na patent?

Do egzaminu na patent przygotowujemy w kilku dostępnych wariantach, o których więcej tutaj.

Pierwsza opcja obejmuje tylko zajęcia teoretyczne i pozostawia wam kwestie praktyki.

Druga jest dla osób zrzeszonych z innym klubem lub chcących się doszkolić z zakresu teorii i praktyki.

Trzecia opcja jaką jest PAKIET zawiera wszystkie koszta zebrane w jedno, tj. wpisowe do klubu, składkę roczną, zajęcia teoretyczne, 250szt. amunicji małokalibrowej 22LR i 25szt. amunicji do strzelby mającej na celu przygotować was do egzaminu, nielimitowaną ilość wizyt, podczas których do dyspozycji są nasi instruktorzy oraz amunicja z pakietu.

  1. Jak przebiega egzamin na patent strzelecki?

Egzamin, który organizujemy różni się od tego, który spotkamy na Policji tym, że nie jest najistotniejszą kwestią liczba zdobytych punktów, a znajomosci i umiejętność obsługi broni oraz skupienie jakie uzyskacie. Wierzymy, że kiedy posiądziecie podstawy, co do postawy strzeleckiej, chwytu broni i innych czynników, ale przede wszystkim będziecie posługiwać się bronią bezpiecznie i będziecie świadomi wszelkich możliwych zdarzeń wyniki przyjdą z czasem.

  1. Ile trwa zrobienie pozwolenia na broń?

Zapisując się dziś do naszego stowarzyszenia szacowany czas oczekiwania na własne pozwolenie na broń to około 3 miesiące.

  1. Czy da się nie zdać egzaminu?

Oczywiście, że się da… Zdawalność jednak jest bardzo wysoka. Nakładem naszej pracy, wielu godzin spędzonych na osi w celu przygotowania Was z części praktycznej i powtarzanej jak mantra teorii możemy się pochwalić zdawalnością powyżej 90%. Chcemy być kojarzeni z dobrą, rzetelną obsługą i tak też podchodzimy do pracy z Wami.

  1. Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać pozwolenie na broń?
    • Musimy uzyskać zaświadczenie o niekaralności
    • Mieć ukończony 21. rok życia
    • Posiadać miejsce stałego pobytu (minimum 3 miesiące zamieszkania) na terenie Polski
    • Należy być zrzeszonym w stowarzyszeniu o charakterze sportowym/kolekcjonerskim/łowieckim itd.
    • Zdobyć patent strzelecki
    • Przejść wymagane badania lekarskie i psychologiczne.
  2. Jak zdobyć pozwolenie będąc mundurowym?

Służby mundurowe w przypadku wystąpienia o pozwolenie do celów kolekcjonerskich muszą jedynie złożyć wniosek o w/w pozwolenie oraz uiścić opłaty skarbowe. W przypadku pozwolenia sportowego zwolnione są jedynie z badań, natomiast muszą przejść całą ścieżkę jak cywil.

Wyjątkiem są WOT-owcy, którzy traktowani są jak cywile i nie są zwolnieni z żadnej procedury.

  1. Jak dopuszczenie do posiadania broni ma się do pozwolenia na broń?

Dopuszczenie do posiadania broni – najczęściej obiektowej (pracownicy ochrony) – ma się nijak do pozwolenia. Nie zmienia kompletnie nic w ścieżce, jaką należy pokonać, by uzyskać własne pozwolenie na broń.

  1. Z jakiej broni zdaje się egzamin?

Egzamin obejmuje strzelanie z broni małokalibrowej oraz strzelby gładkolufowej. Na naszym obiekcie na kurs i egzamin udostępniamy: pistolet Glock 44 zasilany amunicją 22LR, karabin TOZ również na amunicję 22LR oraz strzelbę Maverick Mossberg 88.

  1. Czy można u nas uzyskać samo dopuszczenie do posiadania broni?

Możemy przygotować Cię do egzaminu w komendzie policji, po którym zostanie nadane Ci dopuszczenie do posiadania broni lub pomóc uzyskać je przy okazji wyrabiania pozwolenia na broń.

 

💥 Przydatne linki:

Regulaminy PZSS 👉 https://www.pzss.org.pl/patenty-licencje/terminy-egzaminow

Składki i opłaty PZSS 👉 https://www.pzss.org.pl/skladki-oplaty

Portal PZSS 👉 https://portal.pzss.org.pl/Account/Login

Policja o pozwoleniu na broń 👉 https://ksp.policja.gov.pl/wpa/bron/pozwolenia-na-bron-paln/21954,Pozwolenia-na-bron-palna-dla-osob-fizycznych.html

Wzory podań 👉 https://ksp.policja.gov.pl/wpa/bron/wzory-podan/7379,Wzory.html

Opłaty skarbowe 👉 https://ksp.policja.gov.pl/wpa/bron/oplaty-skarbowe/446,oplata.html

Wykaz lekarzy i psychologów 👉https://ksp.policja.gov.pl/wpa/bron/wykazy-lekarzy-i-psycho

Product added to cart